Dyktanda.pl | FAQ
facebook


wakacyjny mistrz ortografii

FAQ

 1. Jak dodać dyktando?

  Po uprzednim zalogowaniu się do serwisu, kliknij menu "Dodaj dyktando". Następnie dobierz tytuł dyktanda. Najlepsze są tytuły, które zawierają dobre odniesienie do tekstu. Niewątpliwe takim tytułem jest np.: "Pan Wołodyjowski, r. I", gdyż jednoznacznie pokazuje, co zawiera dyktando. W źródle wpisz po prostu skąd zaczerpnąłeś tekst - zawsze jest dobrze zapytać Autora tekstu, czy wyraża na to zgodę.
  Następnie wybierasz typ dyktanda. Wybierając dyktando sprawdzające np. parę "ó/u" otrzymamy dyktando w którym wszystkie wystąpienia liter "ó" oraz "u" będą podlegały sprawdzeniu.
  Kolejnym krokiem jest wprowadzenie samego tekstu dyktanda. Przed wprowadzeniem sprawdź tekst dokładnie pod względem ortografii, interpunkcji, stylu.
 2. Po co zakładać konto?

  Zakładając konto masz możliwość sprawdzania swoich postępów w rozwiązywaniu dyktand. Każde dyktando rozwiązywane przez zalogowanego użytkownika jest rejestrowane. Możesz dzięki temu sprawdzić, czy poczyniłeś postępy w zakresie ortografii, a także poznasz swoją średnią ocenę z rozwiązanych dyktand.
 3. Jak założyć konto?

  Po to, by założyć konto kliknij w menu w zakładkę "Nowe konto". Wprowadź swój login, hasło oraz adres e-mail. Adres e-mail powinien być aktualny, gdyż na ten adres otrzymasz potwierdzenie zarejestrowania, wraz z linkiem aktywacyjnym. Na link otrzymany w e-mailu należy kliknąć i tak oto konto zostanie aktywowane.
 4. Jak sprawdzić, które dyktanda już rozwiązałem/am?

  Po zalogowaniu pojawia się link "Moje dyktanda". Po otwarciu podstrony, znajdziesz dokładne informacje o rozwiązanych dyktandach oraz wyniki dla poszczególnych dyktand.
 5. Jak powinien wyglądać tekst dyktanda?

  Przede wszystkim nie powinien zawierać żadnych błędów ortograficznych, interpunkcyjnych, lub stylistycznych. W przypadku gdy w tekście zostaną znalezione błędy, nie zostanie on zakwalifikowany do grupy dyktand.
  Nie należy zaznaczać w tekście liter, które podlegają sprawdzeniu. Wybór litery odbywa się automatycznie, po uprzednim zaznaczeniu rodzaju dyktanda (np. "rz/ż").
  Wreszcie rzecz najważniejsza - teksty nie mogą zawierać wulgaryzmów, zwrotów niegrzecznych.
  Administratorowi byłoby też bardzo miło, gdyby sprawdzał teksty spójne logicznie i sensowne ;-)