Awantura o Basię - Awantura o Basię – Makuszyński Kornel – Streszczenie

Awantura o Basię
Książką, którą opisuje jest „Awantura o Basię” Kornela Makuszyńskiego. To nie jest jedyne dzieło tego wyśmienitego autora. Znamy też: „Małpkę Fiki Miki” oraz „Koziołka Matołka”. Część z nas kojarzy a nawet czytała „Szatana z siódmej klasy”. Są to dzieła dedykowane dla osób różniących się wiekowo, od tych najmłodszych, jak i najstarszych. Główna bohaterka od najmłodszych lat wychowuje się sama, ponieważ jej mamusia zmarła w wypadku, który miał miejsce na stacji kolejowej, jednak jeszcze na łożu śmierci wedle swoich sił próbuje powiedzieć adres, gdzie dziewczynka ma wrócić. Dziewczynka jest bardzo doświadczona, ponieważ w swoim krótkim dotychczas życiu doznała już dwóch śmierci bardzo bliskich jej osób, lecz ona też już miała swoją śmierć przed oczyma dwa razy.
Małżeństwo lekarzy zajmują się dziewczynką przez jakiś czas, ze względu na to, iż nie umieją powiedzieć jej o tym, co się stało. Po niedługim czasie starają się o to, aby córka trafiła pod wskazany przez mamę adres, celem spełnienia ostatniej woli nieżyjącej już osoby. Tak też się zdarza, wieszając jej na szyi karteczkę z imieniem i nazwiskiem wyrusza w podróż. Basia Bzowska porannym pociągiem trafia do Warszawy – stolicy kraju, gdzie mile witają ją opiekunowie prawni.
Tam ma zapewnioną opiekę i świetnie spędza czas, a nawet wiele się uczy. Zadaje bardzo dużo mądrych i ironicznych pytań, wiele na tym zyskując. Przeżywa wiele niesamowitych przygód z czego jest bardzo zadowolona. Miało też miejsce kilka a nawet kilkanaście sprzeczek, gdzie Basia była w roli głównej. Mimo wielu krytyk rozmaitych osób dziewczynka świetnie odnajduje się w nowym towarzystwie.
Basia bardzo dobrze się rozwijała i zdrowo odżywiała. Obecnie jest piękną nastolatką, co widać pod koniec książki. Zmienia się dużo w jej życiu. Między innymi to, że przyjaciele jej mamy chcą ją odebrać i zaadoptować. Otóż dziewczynka jest dzielona na dwie rodziny, czego celem jest to, że nikt nie chciał z niej zrezygnować. W szkole dziewczyna poznała też przyjaciółki od serca, a nawet poznaje pierwszą miłość swojego życia. Basia ma też za sobą chorobę z której ciężko było jej się wyleczyć oraz ślub jej opiekunów. Dowiedziała się też jaką historię skrywał jej tata i, że to jej przypada majątek po aktorze Walickim, który również się nią opiekował. Bzowska po długich rozmyślaniach dowiaduje się, że jej tata żyje i, że jest ciężko chory na brak pamięci. Przeżył po wypadku i obecnie mieszka w Ameryce. Bohaterka dokłada starań, aby spotkać się z tatą po długim czasie życia bez niego. Po tych wszystkich zmaganiach nastolatka wraca do szkoły. Dziewczyna ma znowu dwoje rodziców, co prawda nie rodzonych ale w jej życiu pojawia się ktoś bardzo ważny, braciszek.
I jak tu powiedzieć, że nie miała ciekawego dzieciństwa?

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.