Dziewczynka z zapałkami - Dziewczynka z zapałkami – Hans Christian Andersen – Opracowanie

Dziewczynka z zapałkami – opracowanie

Bohaterowie :
– Dziewczynka – biedna, wyziębiona o jasnych włosach.
– Babcia – dobra, opiekuńcza
– Przechodnie – nieczuli ( nie zainteresowali się losami małej dziewczynki, źli.
Czas i miejsce akcji
Historia ta zdarzyła się zimnego, grudniowego wieczora, w ostatni dzień Starego Roku – Sylwestra na ulicach jednego z miast.

Streszczenie

Był zimny, zimowy wieczór. Padał śnieg, a ulicami miasta szła mała dziewczynka. Miała bose nóżki i gołą głowę. Wyposażona była jedynie w zapałki. Niosła je w swoim fartuszku. Wolą jej ojca było sprzedanie ich wszystkich, w przeciwnym razie została by zbita. Biedna dziewczynka cały dzień wędrowała ulicami miasta, pełna nadziei, iż któryś z przechodniów kupi od niej chociaż jedną paczkę zapałek. Nastał wieczór. Jej stópki były sine z zimna, a ręce całe zdrętwiały. Pomyślała, że może odpocznie chwilę i ogrzeje się. Zobaczyła jak w domach świecą się świece, choinka, a stoły zastawione są piękną porcelaną i pysznym jedzeniem.
Usiadła w kącie między dwoma domami. Zapaliła jedną z zapałek. Wtem jej oczom ukazał się żeliwny piec, przy którym siedziała i ogrzewała, lecz płomień zgasł, a piec zniknął.
Zapaliła drugą zapałkę. Zaświeciła się jasnym płomieniem. Ujrzała stół z obrusem i piękną porcelaną. Na stole znajdowała się kaczka nadziewana śliwkami i jabłkami. Gdy zapałka zgasła została tylko pusta ulica.
Wzięła trzecią zapałkę, potarła o mur. Ta zaświeciła się, a dziewczynka zobaczyła największą, najpiękniejszą i najwspanialszą choinkę jaką kiedykolwiek jej oczy widziały. Na gałązkach paliły się świeczki, a obrazki jak z wystaw sklepowych spoglądały na dziewczynkę. Zapałka zgasła i wszystko zniknęło. Wszystko z wyjątkiem świeczek. Poleciały one wysoko, w stronę nieba. Stały się gwiazdami ale jedna z nich spadła. Dziewczynka wiedziała, że ktoś umiera. Zdradziła to jej babcia. Tylko ona okazała jej prawdziwą dobroć.
Gdy zapaliła kolejną zapałkę, ukazała jej się babcia, która zabrała dziewczynkę ze sobą do Boga.
Rano przechodnie zobaczyli jej zimne ciało i wypalone zapałki. Na jej twarzy był uśmiech. Zapewne nie wiedzieli dlaczego w zimną noc dziewczynka zmarła z uśmiechem. Nikt z nich nie dowiedział się o tym co widziała.

Plan wydarzeń
1. Próba sprzedawania zapałek przez dziewczynkę.
2. Schronienie między domami.
3. Obrazy ujrzane w płomieniach zapalonych zapałek.
-piec,
– stół i gęś,
-choinka,
– babcia
4. Śmierć dziewczynki.
5. Odnalezienie ciała zmarłej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.