Faust - Faust – Johann Wolfgang von Goethe – Recenzja książki

Zastanawiając się nad tym co naprawdę ma znaczenie w ludzkim życiu postanowiłem poszukać odpowiedzi na to pytanie w literaturze. Po długich poszukiwaniach odpowiedniej lektury znalazłem tę, która udzieliła mi odpowiedzi. Książką tą był „Faust” Johana Wolfganga Goethego.

Pierwowzorem dla powstania dramatu była autentyczna postać – Johann Georg Faust, który żył w latach 1480 – 1540. Był on astrologiem, wędrownym nauczycielem i alchemikiem. Według legendy miał on zawrzeć pakt z diabłem, jednak ten zabrał go ze sobą do piekła. Zaczęto go od tego czasu kojarzyć z bezbożnością i czarnoksięstwem.

Głównym bohaterem utworu jest tytułowy Faust. Człowiek uczony, w podeszłym wieku, który po zgłębieniu wiedzy ludzkiej zapragnął znać wszystkie tajemnice świata. Pomocy w odkryciu tym tajemnic szuka w sztukach magicznych, lecz w dalszym ciągu nie jest w stanie posiąść wszystkich tajemnic wszechświata, który go otacza.

Istotną rolę w dramacie odgrywa również Mefistofeles (szatan). Założył się on z Bogiem o duszę Fausta. Chce on sprowadzić go na złą drogę, a w celu realizacji jego planu postanawia towarzyszyć mu i pokazać mu, że może być on spełniony i bez wiedzy, której tak pragnie. Wraz z momentem, gdy Faust stwierdzi, że jest zadowolony ze swojego życia Mefistofeles miał zabrać jego duszę do piekła (zgodnie z paktem).

Lektura opowiada o drodze jaką wspólnie przebywają Faust i Mefistofeles. Szatan pokazuje Faustowi rozmaite uciechy cielesne. Odwiedzają w tym celu Piwnicę Auerbacha w Lipsku, gdzie pokazuje Faustowi ludzi bawiących się przy alkoholu. W pewnym momencie swej podróży Faust spotyka Małgorzatę, którą chce posiąść cieleśnie, lecz jej nie kocha. Ostatecznie uwodzi ją i porzuca. W trakcie podróży dowiadują się, że Małgorzata zostaje uwięziona i skazana na śmierć za zabójstwo matki i swojego dziecka. Faust postanawia ocalić Małgorzatę i rusza jej na pomoc.

Dla mnie „Faust” jest bardzo dobrą książką. Szczególnie zaskakujące jest to, że Mefistofeles (Szatan) nie jest w lekturze postacią do końca złą. Pomimo iż przyświeca mu cel zrzucenia Fausta na złą drogę pokazuje on, że aby osiągnąć szczęście nie trzeba dążyć do ideału. Aby być szczęśliwym wystarczy cieszyć się z tego co już mamy, z osoby, która szczerze nas kocha, z krótkiej chwili szczęścia, gdy spożywamy nawet skromny posiłek.

Podsumowując „Faust” to lektura idealna dla osób, które poszukują szczęścia, jednak nie wiedzą, gdzie go szukać. Wartości dydaktyczne płynące z utworu Johana Wolfganga Goethego są nieocenione i na pewno są w stanie wskazać właściwą drogę dla tych, którzy ją zgubili.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.