Folwark zwierzęcy - Folwark zwierzęcy – George Orwell – Rozprawka

Kto twoim zdaniem powinien przeczytać „Folwark zwierzęcy” Georga Orwell’a?
„Folwark zwierzęcy” to wspaniała opowieść o spełnianiu marzeń. Zwierzęta marzą o polepszeniu warunków ich życia. Wierzą, że mogą się uwolnić od człowieka tyrana, a w zamian człowiek zostanie zastąpiony zwierzęciem (świnią). Myślę, że książka pt. „Folwark zwierzęcy” powinna zostać przeczytana w szczególności przez osoby, które sprawują nad kimś lub nad czymś władzę np. królowie czy prezydenci oraz ludzie, którzy nie mają szacunku dla zwierzą i krzywdzą je. Postaram się dowieść słuszności tego przetaczający kilka argumentów.
Pierwszym z nich są informacje w jakim świetle przedstawiony jest człowiek. Mianowicie jest on przedstawiony jako zła, wyrachowana i bez duszna osoba. Nie lutuje się nad zwierzętami. Zmusza je do ciężkich prac, karmi je tylko żeby dożyły następnego dnia, a sam bowiem zabiera to co dają one czyli m.in mleko, mięso, skórę, wełnę. Sam natomiast nic nie daje. Często również je zabija, bo są najczęściej chore albo zbyt stare by ciężko pracować. Chcę zwrócić uwagę na jeden szczegół. Mianowicie w powieści jest mowa o tym, że dosłownie wszyscy ludzie są źli i trzeba ich wszystkich zlikwidować. Ja się trochę z tym nie zgadzam. Owszem niektórzy ludzie są źli, ale nie wszyscy. Są też tacy którzy troszczą się o swoich pupili i nie zostawili by ich nigdy chyba, że stałoby coś co by ich rozłączyło, ale człowiek i tak by ich nie zapomniał. Takim przykładem jest tekst pt. „Stary człowiek przy moście”. Opowiada on o człowieku w podeszłym wieku, który musiał opuścić zwierzęta, którymi się opiekował z powodu wojny. Miał on 76 lat i przeszedł 12 kilometrów. Był już bardzo wyczerpany i usiadł na kamieniu przy moście pontonowym. Ciągle w jego głowie krążyły myśli, co stało się z jego zwierzętami. Zadawał sobie pytanie: Czy w ogóle przeżyją? To jest właśnie przykład miłości i szacunku do zwierząt. Te złe osoby, chociaż trudno w to uwierzyć, że tacy istnieją powinni brać z takich ludzi przykład i powinni się jednocześnie wstydzić za swoje zachowanie.
Kolejnym przykładem jest motyw wojny i buntu. W utworze zwierzęta przedstawieni są jako ludzie, którzy sprzeciwiają się władzy jaka panuje w kraju. Powieść ukazuję bowiem w jaki sposób dochodzi do buntów ludności. Co jest ich przyczyną i od czego się to wszystko zaczyna. Czasami jak jesteśmy wyżsi szczeblem np. jesteśmy tym prezydentem nie patrzymy się na to co dzieje się w kraju. Dopiero kiedy odczuwamy zagrożenie zaczynamy się tym interesować. Wtedy popełniamy karygodne błędy. Zamiast porozmawiać z ludźmi, dojść do obustronnego porozumienia, wytaczamy przeciwko nimi działa i mierzymy w nich nawet nie wiedząc dlaczego. Po prostu popadamy wtedy w panikę i nie wiemy co mamy dalej począć. Nie warto tak robić. Zawsze jest lepiej wysłuchać drugiej strony i dojść do ugody.
Uważam, że dobrze oceniłam, kto powinien przeczytać tą książkę. Dalej zostaje przy swoim zdaniu. Naprawdę nie warto wszczynać buntów i różnego rodzaju zamieszek. To do niczego dobrego nie prowadzi, jedynie świadczy o tym, że to z nami jest coś nie tak.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.