Historia żółtej ciżemki - Historia żółtej ciżemki – Antonina Domańska – Czas i miejsce akcji

Akcja książki „Historia żółtej ciżemki” rozgrywa się w Polsce. Początkowo wydarzenia rozgrywają się we wsi Poręba, gdzie mieszka główny bohater – Wawrzuś. Następnie akcja przenosi się do Krakowa, gdzie odbywają się już praktycznie wszystkie wydarzenia zawarte w utworze. Tylko raz w utworze akcja przenosi się poza te dwie miejscowości do Wilna, gdzie Wawrzuś ma za zadanie zamontowanie ołtarza dla syna króla.

Czas, w którym rozgrywa się historia zawarta w książce to XV wiek, a dokładniej lata 1479-1489. Jest to czas panowania w Polsce króla Kazimierza Jagiellończyka.
Akcja rozpoczyna się latem 1479 roku, gdzie poznajemy głównego bohatera, interesującego się rzeźbiarstwem. Do jesieni owego roku poznajemy jego historię, w tym ucieczkę do Krakowa i przyjęcie Wawrzusia do warsztatu Wita Stwosza. W tym momencie w utworze następuje trzyletnia przerwa, która obejmuje naukę bohatera u mistrza Stwosza.
Nadchodzi rok 1482, w czasie którego ujęty zostaje największy wróg Wawrzusia i bardzo groźny przestępca. Zatrzymany człowiek był odpowiedzialny za kradzież w kościele, której świadkiem był Wawrzuś. Przed aresztowaniem próbował zabić głównego bohatera. Następuje kolejny skok w czasie i po pięciu latach i trzech miesiącach następuje rok 1489. W czasie tych kilku lat Wawrzuś wyszkolił się pod czujnym okiem mistrza Wita Stwosza i został szanowanym rzemieślnikiem krakowskim. Akcję utworu kończy odsłonięcie ołtarza w kościele Mariackim w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia 1489 roku.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.