Hrabia Monte Christo - Hrabia Monte Christo – Aleksander Dumas – Problematyka

Hrabia Monte Christo jest powieścią napisaną przez Aleksandra Dumasa w 1844 roku. Akcja książki ma miejsce w XIX wieku, wówczas gdy panował Ludwik XVIII, a bonapartyści snuli plany przywrócenia ich cesarza do powtórnego sprawowania władzy we Francji. Powieść opowiada o młodym mężczyźnie – 19 letni Edmund Dantès jest marynarzem, prowadzi dobre, dostatnie życie, czyni przygotowania do ślubu z ukochaną.

Niestety zakochany w jego narzeczonej, niejaki Fernand Mondego wraz z buchalterem okrętowym Danglarsem napisali donos, w którym oskarżają Edmunda o bonapartyzm. Przyszłego pana młodego wyprowadzają z imprezy zaręczynowej. Wyrok zapada nagle, Dantès nie jest kompletnie przygotowany na więzienie, tym bardziej, że wyrok nie był sprawiedliwy. Edmund w czasie pracy został poproszony o przekazanie listu od umierającego kapitana do Napoleona I, nie wiedział on jednak, że owy list miał na celu przywrócenie cesarza. Podczas przesłuchania wychodzi na jaw, że adresatem listu jest ojciec mężczyzny prowadzącego przesłuchanie – niejakiego de Villeforta, żeby zataić ten fakt zastępca prokuratora królewskiego zamyka Edmunda w Twierdzy If, jednym z najcięższych wiezień we Francji. Spędzając w Twierdzy 14 lat Edmund odkrywa, że w celi obok również przetrzymywany jest więzień polityczny, włoski ksiądz oraz uczony – Faria. Ksiądz postanawia przekazać swojemu sąsiadowi z celi obok całą swoją rozległą wiedze z najróżniejszych dziedzin, uczy go etykiety oraz obycia w towarzystwie. Faria dzieli się z mężczyzną historią o skarbie rodu Spadów, który został ukryty za wysepce zwanej Monte Christo, po śmierci księdza, Edmund postanawia dokonać ucieczki z więzienia, aby dostać się po skarb, i w rezultacie wrócić do Francji pod nazwiskiem hrabia Monte Christo. Dantès mając dużo czasu na aby uknuć dopracowany w każdym calu plan zemsty na swoich wrogach, zupełnie odmieniony powraca, aby doprowadzić do ich klęski. Jednakże Edmund mimo całego nieszczęścia jakiego zaznał w życiu nie stał się zaślepiony przez zemstę, i ślepy na przyjaciół. Ratuje przed bankructwem swego dawnego pracodawcę – Morella, pamiętając o jego wcześniejszej dobroci. Hrabia znajdując Hayde, córkę Alego Tebelina Paszy, dowiaduje się nowych faktów, które jest w stanie wykorzystać w dopracowywaniu swojego planu. Okazuje się, że jeden z mężczyzn, uznawany za bohatera w wojnie o niepodległość Grecji, jest zdrajcą, który osobiście zamordował Alego Paszę. Nic więc dziwnego, że Hayde wspierała Monte Christo w jego poczynaniach, a nawet zakochała się w mężczyźnie szukającym sprawiedliwości w tym skorumpowanym świecie.

Hrabia Monte Christo spełniając wszystko co zaplanował zaczął wchodzić w fazę zwątpienia, co do słuszności swych czynów, postanowił więc udać się jeszcze raz do zamku If, w którym urządzone zostało muzeum po rewolucji lipcowej. Oglądając swoją celę zaczął sobie dobrze przypominać to, co spotkało go z rąk oprawców, mimo tego, że był niewinny. Wyzbywając się wyrzutów sumienia oraz wahań natury moralnej, spędza resztę swojego życia szczęśliwie u boku ukochanej Hayde.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.