Kandyd - Kandyd – Wolter – Bohaterowie

,,Kandyd” Wolter – bohaterowie

Kandyd – główny bohater książki. Jego imię pochodziło z języka francuskiego, słowo ma znaczenie – naiwny, dobroduszny. Początkowo mieszkał on w zamku barona Thunder-tronckh. Jednak z powodu pewnej sytuacji z Kunegundą został wygnany z dotychczasowego miejsca zamieszkania. Po tym wydarzeniu wędrował po świecie. Zwiedził wiele państw. Podczas podróż spotkało go wiele ciekawych, ale i trudnych momentów. Po wielu różnych przygodach udało mu się odnaleźć ukochaną. Spotkali się oni w Turcji. Para wzięła ślub, jednak po wielu ukochana głównego bohatera bardzo się zmieniła.

Pangloss – bohater, a filozof, a także nauczyciel, który nauczał głównego bohatera. Imię jego pochodziło z języka greckiego. Pierwsza sylaba oznacza wszystko, natomiast gloss – język. Twierdził, że wszystko istniało dla jakiegoś celu. Zawsze cechował się ogromnym optymizmem, nawet, gdy w jego życiu pojawiały się trudne, okrutne sytuacje. Uważał też, że ostatecznie w życiu człowieka wydarzało się więcej dobra niż zła.

Kunegunda – jedna z bohaterek książki. W chwili rozpoczęcia akcji powieści miała ona jedynie siedemnaście lat. W wyniku burzliwych zdarzeń w swoim życiu stała się gwałconą niewolnicą, która przechodziła z rąk jednego właściciela do drugiego. Odznaczała się ona wyjątkową urodą. Zapewne ten atut wielokrotnie uratował ją przed śmiercią. Po pewnym czasie została ona żoną głównego bohatera. Niestety, pod wpływem lat stała się ona stara, brzydka i bardzo kłótliwa.

Pani baronowa – rodzicielka Kunegundy.

Król – bohater epizodyczny, ułaskawił głównego bohatera w Bułgarii.

Dioskarydes – bohater epizodyczny, uleczył Kandyda po pobycie w Bułgarii.

Żyd – odkupił Kunegundę i gwałcił ją wraz z inkwizytorem. Został zabity przez Kandyda.

Inkwizytor – gwałcił ukochaną głównego bohatera wraz z pewnym Żydem. Zamordowała go tytułowa postać książki.

Staruszka – pewna starsza kobieta. Córka papieża Urbana i księżniczki Palestyny. Od dziecka żyła w ogromnym bogactwie, jednak jej przeszłość była bardzo trudna i skomplikowana. Uciekła do Ameryki wraz z Kandydem i jego ukochaną. Kobieta
opowiedziała swoją historię Kunegundzie.
Gubernator miasta – bohater epizodyczny. Bogaty mężczyzna zaproponował Kunegundzie małżeństwo.
Brat Kunegundy – bohater epizodyczny. Był przyjacielem Kandyda, spotkali się podczas pobytu w klasztorze. Ostatecznie, gdy dowiedział się, że główny bohater planował poślubić jego siostrę, zaatakował mężczyznę. Rywal był jednak silniejszy i sprytniejszy, więc nie dał się pokonać i przez przypadek zabił brata ukochanej.
Marcin – manichejczyk, nie wierzył, iż na świecie panowało dobro. Przez pewien okres czasu wędrował wraz z Kandydem.
Pakita – bohaterka epizodyczna, spotkała tytułową postać na placu Św. Marka i została zaproszona przez nią na obiad. To ona zaraziła Panglossa chorobą weneryczną.
Senator Prokurent – bogaty szlachcic. Miał wspaniały pałac, a jego życie było bez żadnych zmartwień.
Kalambo – niewolnik, główny bohater poznał go w Ameryce Południowej.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.