Krasnoludek - Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Czas I miejsce akcji

„Krasnoludek” jest krótką baśnią-opowiadaniem napisanym przez Hansa Christiana Andersena, wydaną po raz pierwszy w roku 1852. Opowiada historię krasnoludka mieszkającego w izdebce u kupca i pomagającego mu.

Gdzie i kiedy rozgrywa się akcja opowiedzianej w baśni historii?

Otóż bezpośrednio nie ma w tekście wyszczególnionego czasu trwania historii. Wiemy zaś, iż krasnoludek mieszka już u kupca kilka lat, ponieważ każdego roku na Boże Narodzenie dostawał od kupca miseczkę miodu i osełkę masła (a skoro otrzymywał to rok rocznie, dlatego też nie mogło to się wydarzyć tylko raz, ani dwa, tylko więcej, skoro to tradycja, raz, czy dwa to byłoby za krótko na takie stwierdzenie). Jednak główna akcja rozpoczyna się pewnego wieczora. Nie jest podana pora roku, jednak prawdopodobnie będzie to wiosna, albo lato (nie było jeszcze wtedy zimno, jak krasnoludek przychodził pod drzwi studenta na poddasze). Wiemy, iż później nadeszła jesień, a w sieni przed drzwiami studenta, gdzie siedział wieczorami krasnoludek robiło się zimno. Następnie zaś przyszła zima i kolejne Boże Narodzenie. I krasnoludek znów otrzymał podarek od kupca. Nie wiemy zaś kiedy wybuchł pożar w sąsiednim budynku, jednak można stwierdzić, iż prawdopodobnie też to była zima. Przemawia za tym stwierdzeniem fakt, iż zimą trzeba było się ogrzać, a jedyną możliwością było rozpalenie w kominku lub piecu. Chociaż z drugiej, równie dobrze mogła to być inna pora roku, gdyż w tamtych czasach nie było jeszcze elektryczności, wiec jak ktoś chciał nocą oświetlić sobie izbę to musiał zapalać świeczkę. Jednak nie ma informacji, że minęła zima, więc można przyjąć, iż akcja opowiadania zimą również się kończy. Z tego też względu akcja trwania głównej historii opowiadania trwa minimum trzy pory roku (od lata do zimy).

Gdzie zaś rozgrywa się akcja tej baśni? W domu kupca. Na poddaszu, gdzie mieszkał student (i podglądał go tam krasnoludek), w sieni przez jego pokojem (stamtąd studenta podgadał mały opiekun domu) oraz na dole w izbie kupca, a głównie w jego sklepie, gdzie mieszkał krasnoludek i pozostałe sprzęty sklepowe, z którymi krasnal rozmawiał dzięki darze mowy żony kupca.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.