Krasnoludek - Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Najważniejsze informacje

Autorem utworu literackiego „Krasnoludek” jest Hans Christian Andersen. Za prawdopodobny rok napisania baśni uznaje się rok 1899.
Bohaterowie:
– Krasnoludek, mały duszek który ma pilnować domu i chronić od złego ,
-biedny i mądry student
– bogaty kupiec i jego żona, właściciele sklepu
Miejscem akcji jest dom bogatego kupca i jego żony, którzy mają sklep z dobrami, w którym można kupić m.in. masło, kawę, świece, ser. Dół domu zamieszkuje kupiec z żoną, a strych wynajmowany jest przez biednego, acz mądrego studenta.
W domu kupca zamieszkuje również tytułowy Krasnoludek, który umilił sobie jego dom ze względu na wygodę i ciepło oraz fakt, iż co roku w Boże Narodzenie otrzymywał kaszę z masłem na talerzyku.
W baśni tej Hans Christian Andersen przedstawił motyw poezji i niezrozumienia go przez zwykłych ludzi takich, jak kupiec, ale także przedmioty, którym Krasnoludek nadał zdolność wymowy,a pokazując jednocześnie mądrość studenta, który widząc iż w karty z poezją zawinięty jest ser, który kupuje, wybrał strony z poezją (które wykupił) niż ser.
Jednocześnie ukazane jest zauroczenie Krasnoludka, podglądającego przez dziurkę od klucza czytającego studenta, emocjami jakie wywołuje poezja. Na końcu Krasnoludek ratuje z pożaru nie dobra materialne, a właśnie kartki z poezją.
Andersen w baśni pokazuje powagę poezji i wyśmiewa jej nieznajomość bądź niezrozumienie a jednocześnie daje nam do zrozumienia iż mamy baczyć zarówno na to co dla ciała, jak i dla ducha.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.