Krasnoludek - Krasnoludek – Hans Christian Andersen – Opracowanie

Opracowanie książki, którą napisał Hans Christian Andersen tytuł „Krasnoludek”.
W domu u kupca mieszkał student. Kupiec miał duży sklep na parterze budynku zaś student mieszkał na górze. Na parterze budynku było ciepło i przytulnie a na górze było zimno i biednie. Studentowi często brakowało pieniędzy. Okazało się że u kupca mieszkał również krasnoludek. Krasnoludek pomagał kupcowi i chronił jego sklep w nocy a dzień kupiec sprzedawał swój towar. Obecność krasnoludka w domu sprzyjała szczęściu. Krasnoludek dostawał każdego roku w wigilie jedną miseczkę miodu i porcję świeżego masła.
Pewnego dnia przyszedł do kupca do sklepu student i chciał kupić świecę i porcję sera. Student otrzymał swoje zakupy i zauważył, że ser został zawinięty w kartkę wyrwaną z tomiku poezji. Tak się zachwycił tym wierszem, że poprosił kupca o wymianę sera na książkę z tymi wierszami. Przy tym zażartował sobie, że kupiec zna się na poezji tyle co beczka w której leżały stare gazety. Ta sytuacja obraziła krasnoludka i beczkę.
W nocy krasnoludek zabrał dar mówienia pani kupcowej i przekazał go przedmiotom w sklepie. Najpierw dar przekazał beczce, która była oburzona słowami studenta. Po tym dar mowy otrzymały inne przedmioty, które miały taką samą opinie. Wtedy krasnoludek postanowił pójść na górę do studenta. Zajrzał przez dziurkę od klucza i nie mógł wyjść z zachwytu. Zobaczył jasność wychodzącą z książki czytanej przez studenta, która trwała dopóki student nie zamknął książki. Gdy światło zgasło krasnoludek szybciutko wrócił na dół do ciepłego sklep bo bardzo zmarzł. Krasnoludek był tak szczęśliwy że brał pod uwagę przeprowadzkę do studenta na górę, ale szkoda mu było ciepłego miejsca i zapasów miodu i osełki masła, więc został z kupcem.
Pewnego dnia wszystkich obudził alarm przeciw pożarowy. Palił się dom sąsiada wszyscy ratowali to co było dla nich najcenniejsze. Krasnoludek uratował książkę ogień został ugaszony a krasnoludek postanowił że będzie mieszkał zarówno z kupcem jak i z studentem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.