Kubuś Fatalista i jego pan - Kubuś Fatalista i jego pan – Denis Diderot – Bohaterowie

,,Kubuś Fatalista i jego pan” – bohaterowie
Kubuś Fatalista – to główna postać powieści, sługa Pana. Dorastał w biednej rodzinie na wsi. Gdy udało mu się trafić do zamku pana Desglandsa, poznał Dyzię, swoją przyszłą żonę. Towarzyszył Panu w podróży. Nauka, którą wyznawał w swoim życiu mówiła, że i tak wszystko zostało zapisane w górze. Bohater uważał, że losy ludzkie były określone. Wierzył w przeznaczenie i w to, że wszystko było wyznaczone albo w gwiazdach, albo w rękach Stwórcy. Odczuwał ciągłą potrzebę znajdowania się w centrum uwagi. Uwielbiał opowiadać różne opowieści ze swojego własnego życia. Pomimo niskiego statusu społecznego był osobą mądrą i zaradną.

Pan – mężczyzna, który pochodził z Francji, był arystokratą. Odznaczał się takimi cechami jak lenistwo czy brak wytrwałości. Nie umiał doceniać tego co go otaczało, nie cieszył się życiem. Był postacią uzależnioną od swojego Sługi. W książce jego postać nie wyróżniała się niczym specjalnym.
Narrator opowieści – to jedyna z wymienionych postaci, która nie była bohaterem powieści. Jego zadaniem było udowodnić, że rządził pozostałymi bohaterami.

Dyzia – małżonka, ukochana głównego bohatera książki. Pochodziła ze zwyczajnej, wiejskiej rodziny. Nie wyróżniała się ani inteligencją, ani urodą. Poznała Kubusia, gdy ten przebywał w zamku Desglandasa. Do jej obowiązków należała zmiana opatrunków, co z kolei sprawiło, że odwiedzała przyszłego męża kilka razy dzienne.

Gospodyni – postać ta pochodziła z ubogiej szlachty. Była właścicielką pewnej gospody. Gdy bohaterka straciła majątek, stwierdziła, że powinna prowadzić gospodę. Pewnej nocy gościła ona u siebie Kubusia i Pana. Wieczorem opowiadała im różne opowieści. Zawsze wiedziała, co się działo w jej otoczeniu. To kobieta niezwykle twarda i zdecydowana. Była także mężatką i właścicielką suczki o imieniu Linka. Opieka nad jej pupilem stanowiła najważniejszą rolę w jej życiu.

Pani de la Pommeraye – wystąpiła w historii opowiadanej przez gospodynię. Miała ona męża, margrabię des Arcis. Gdy odkryła, że ten jej już nie kochał, postanowiła się zemścić. Rozwiodła się z mężczyzną i przyczyniła się do tego, by ten zakochał się w innej kobiecie, prostytutce. Margrabia odkrył prawdę, dopiero po drugim ślubie. Zemsta kobiety została obroniona przez Narratora.

Margrabia des Arcis – bohater poznał głównego bohatera i Pana podczas pobytu w gospodzie ,,Pod Wielkim Jeleniem”. Dzięki gospodyni poznaliśmy historię jego małżeństwa wraz z panią dr la Pommeraye. Następnie spotkał dwójkę najważniejszych bohaterów podczas wędrówki. Opowiedział im o między innymi swoim ojcu.

Kawaler de Saint-Quin – według opowieści Pana, Saint-Ouin był podstępnym oszustem. Dodatkowo sypiał z jego ukochaną. Wykorzystał jednak bohatera, przez co mężczyzna musiał opiekować się potomkiem Saint-Quina i byłej ukochanej. Ostatecznie postać została zabita przez dawnego przyjaciela, Pana.

Pozostali bohaterowie:
wędrowny handlarz,
pokojówka złodziejka,
brat Kubusia,
Zuzia – narzeczona służącego
Małgorzata

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.