Morderstwo w Orient Expressie - Morderstwo w Orient Expressie – Agatha Christie – Streszczenie krótkie

Herkules Poirot, sławny, brytyjski detektyw wraca do Londynu po rozwiązaniu kryminalnej zagadki w Azji. Wsiada w pociąg i udaje się do hotelu Tokalin. Tam w recepcji kupuje bilet do Londynu Simplon Expressem. Spotyka swojego przyjaciela, mousier Bouc’a, z którym spędzi większość swojej podróży. Razem siadają do obiadu i obserwują inne osoby znajdujące się w sali. Nagle podbiega recepcjonista, i powiadamia Herkulesa o braku miejsc w wagonach sypialnianych, co zdarza się bardzo rzadko. Na szczęście, jeden z pasażerów nie pojawił się na odprawie, i Poirot mógł zająć jego miejsce. Wszedł do przedziału z lekko zdziwionym Anglikiem i przygotował się do podróży. Podczas pory lunchu rozprawiał ze swoim przyjacielem o ludziach w pociągu, pan Bouc wspomniał o dużej różnorodności pasażerów. Gdy większość pasażerów opuściła wagon restauracyjny, jeden z pasażerów, Ratchet, chciał nająć Poirota jako detektywa. Ten odmówił, lecz niesmak po spotkaniu pozostał. Gdy pociąg dotarł do Belgradu, Herkules poszedł chwilę się przewietrzyć, a po powrocie wytłumaczył współlokatorowi, czemu jeszcze nie wysiada, po jego pytaniu o koniec podróży. Po udaniu się na spoczynek. Po kilku godzinach obudził go krzyk, a chwilę później kobieta w kimono obiła się o jego przedział. Gdy finalnie zasnął, była za dwadzieścia trzy pierwsza. Rano okazało się, że Ratcheta zamordowano, a Herkules, po namowie przyjaciela, przyjmuje sprawę i zaczyna przesłuchiwać pasażerów.
Pasażerowie przesłuchiwani są w następującej kolejności:
-Konduktor Wagon Lit,
-Sekretarz zamordowanego, Pierr Michela,
-Kamerdyner ratcheta, Edward Henry Masterman,
-Gadatliwea Amerykanka, Pani Hubbard,
-Pokojówka, Greta Ohlsson,
-Rosyjska księżna, dama Dragmiroff,
-Małżeństwo hrabiów Andrenyi,
-Pułkownik Arbuthnot, wracający z Indii,
-Cyrus Betham Hardman, komiwojażer,
-Gadatliwy Włocha, Antoni Foscarelli,
-Mary Debenham,
-oraz niemiecka pokojówka, Hildegarda Shimt.
Już pod koniec zeznań do wagonu restauracyjnego (zmienionego w salę przesłuchań) wpada Amerykanka, krzycząc, iż znalazła nóż w swojej kosmetyczce. Nie są to jedyne znaleziska tego dnia. Pułkownik posiada wyciory do fajki z miejsca zbrodni, mundur konduktorski schowany został w bagażu niemieckiej pokojówki a tajemnicze, szkarłatne kimono u Herkulesa w walizce. W tej chwili detektyw rozsiada się i podsumowuje wszystko, co wie, jak i próbuje odnaleźć rozwiązanie tej okropnie zawiłej zagadki.
Najpierw przyjrzał się chusteczce z literą „H”. Domyślił się, że chusteczka należy do hrabiny Heleny, podającej się przez cały czas za Elenę. Kobieta zmieniła swoje imię w paszporcie, po tym jak usłyszała o chuście z miejsca zbrodni. Jednak to Hrabina Dragomiroff okazuje się właścicielką chusty. Powoli Poirot odkrywa, iż każdy w pociągu ma związek z rodziną Armstrongów, której córeczkę zabił Casseti, występujący pod imieniem Ratchet. Ludzie pokrzywdzeni sami chcą wymierzyć sprawiedliwość mężczyźnie, lecz Poirot odkrywa ich plan. Na koniec przedstawia im dwa rozwiązania: rozwiązanie prawdziwe, i te, które odkrył. Decyduje się jednak opowiedzieć policji o misternie zaplanowanej wersji wydarzeń, i daruje ludziom popełnienie przez nich zabójstwa.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.