Menu książki:

Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” - Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” – C.S. Lewis – Streszczenie krótkie

Głównymi bohaterami „Wędrowca do świtu” są znani już nam wcześniej Łucja i Edmund oraz ich kuzyn Eustachy Scrubbs. Eustachy nie lubił swoich kuzynów, nie wierzył również w istnienie Narnii. Pewnego dnia trójka bohaterów została przeniesiona do narnijskiego świata poprzez obraz z żaglowcem. Trafili na pokład statku pod nazwą „Wędrowiec do Świtu”. Spotykają tam króla narnijskiego o imieniu Kaspian Dziesiąty. Okazuje się, że Łucja z Eustachym i Edmundem musi pomóc królowi odnaleźć zaginionych przyjaciół jego ojca: Berna, Oktezjana, Reviliana, Mavramorna, Argoza, Rupa i Restimara. Są oni narnijskimi baronami, którzy zostali wysłani na morze z rozkazu uzurpatora Miraza. Na pokładzie dochodzi do sprzeczki Eustachego i dużej myszy Ryczypiska. Młodzieniec nie chciał walczyć ze zwierzęciem, więc Ryczypisk ukuł go rapierem i wymierzył kilka ciosów.
W trakcie wyprawy poszukiwawczej natrafili na kilka wysp. Na pierwszej z nich zostali zaatakowani przez handlarzy żywym towarem i wtrąceni do lochu. Z kolei Łucję bandyci chcą sprzedać. Kaspian zostaje wykupiony przez staruszka, którym okazuje się być jeden z poszukiwanych baronów. Kaspian z pomocą barona Berna ratuje przyjaciół i wyzwala wyspę spod panowania gubernatora Gumpasa. Bern zostaje mianowany władcą Samotnych Wysp. Na pożegnanie baron przekazał Kaspianowi czarodziejski miecz. Załoga „Wędrowca do Świtu” ruszyła w dalszą drogę.
Po kilkunastu dniach podróży statek dopłynął do kolejnej wyspy. Eustachy postanowił samotnie ją zwiedzić i zabłądził we mgle. Zawędrował do smoczego gniazda i sam zamienił się w smoka. Pod taką postacią wrócił do przyjaciół na statku. Eustachy stał się bardziej przyjazny, mniej drażliwy i irytujący. Zaczął wreszcie pomagać, a nie tworzyć nowe problemy i konflikty. Pewnego dnia Eustachy spotkał lwa, który nakazał mu się rozebrać i wejść do wody. Chłopak próbował ściągnąć smoczą skórę, ale nawet po zdjęciu trzech warstwa wciąż pozostawał smokiem. Ostatecznie to Aslan pomógł Eustachemu ponownie zamienić się w człowieka.
Kolejną wyspą, do której dotarł okręt była wyspa królików i kóz. Stoczyli również bitwę z wężem morskim. Następnie trafili na kolejny ląd, gdzie Edmund, Kaspian, Eustachy, Łucja i Ryczypisk odnaleźli jezioro, którego woda zmieniała wszystko w złoto (poza magicznymi mieczami). Na dnie jeziora odnaleziono miecz, który nie zamienił się w złoto i barona, przemienionego w złoto.
Na kolejnej wyspie – Wyspie Głosów Łucja spotyka niewidzialne stworzenia, które chcą, aby dziewczyna odnalazła w niewidzialnym dworze księgę zaklęć i przeczytała czar, który niewidzialne czyni widzialnym. Kiedy dziewczyna wypowiedziała słowa zaklęcia usłyszała Aslana. Spotkała się z czarodziejem, który przemienił stworki w niewidzialne istoty. Okazało się, że mag nie miał złych intencji.
Kolejną wyspą była wyspa, na której sny ożywają. Tam spotkali barona Rupa. Następnie natrafili na ląd, który okalało łagodne wzniesienie. Wszyscy opuścili statek, na pokładzie został tylko baron Rup. Na wyspie śmiałkowie odnaleźli zastawiony wykwintnymi potrawami stół. Na krzesłach siedziały jakieś trzy postacie. Podróżnicy po pierścieniach rozpoznali w nich baronów. Potraw nie tknięto w obawie o zatrucie lub klątwę. W nocy wszyscy ujrzeli piękną kobietę, niosącą ze sobą światło. Dziewczyna opowiedziała historię trzech śpiących. Okazuje się, że jeden z baronów chciał zaatakować innego szlachetnie urodzonego mężczyznę, lecz nagle wszyscy zapadli w sen. Ryczypisk jako pierwszy poprosił o wino. Wtem pojawił się ojciec pięknej niewiasty ze światłem. Oboje zaczęli śpiewać. Tajemniczy mężczyzna wyjaśnił Kaspianowi, że aby obudzić trzech baronów musi dotrzeć do Końca Świata i pozostawić tam swojego towarzysza. Na ochotnika zgłosił się Ryczypisk. Barona Rupa pozostawiono śpiącego przy stole. Reszta załogi odpłynęła.
Okręt płynął wiele dni. Śmiałkowie widzieli m.in. morskich ludzi. Załoga rozdzieliła się. W dalszą drogę wyruszył tylko Łucja, Edmund, Eustachy i Ryczypisk. Niedługo później mysi wojownik odszedł od grupy i wyruszył dalej samotnie, aby obudzić baronów. Edmund, Łucja i Eustachy dopłynęli, więc aż do Końca Świata. Zeszli na ląd, gdzie jagnię zamieniło się w Aslana. Dzieci pytają lwa o kolejną możliwość powrotu do Narnii. Aslan mówi przyjaciołom, że niestety już nie będą mogli wrócić. Następnie przenosi Eustachego, Edmunda i Łucję z powrotem do Anglii.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.