Oto jest Kasia - Oto jest Kasia – Mira Jaworczakowa – Bohaterowie

Główną bohaterką lektury pt. ,,Oto jest Kasia” – Miry Jaworczakowej jest uczennica drugiej klasy- Kasia. Autorka tak ją przedstawia na początku książki: ,,Buzia rumiana, okrągła, trochę nadąsana. Oczy ciemne, ani ładne, ani brzydkie- takie sobie zwyczajne, szarobure; nos odrobinę zadarty, włosy proste, przyczesane. Do tego jeszcze spódniczka w kratkę i sweter granatowy, własnoręcznie przez mamę zrobiony na drutach”.
Kasia to pewna siebie, przemądrzała, samolubna, kapryśna, nieczuła, czasami złośliwa dziewczynka. Uważa, że jest ,,pępkiem świata”. Wprost woła- patrzcie na mnie, podziwiajcie mnie. Koncentruje na sobie uwagę. W domu czuje się najważniejsza. Niezbyt chętnie pomaga. Jest przyzwyczajona, że wszystko jej się należy od życia. Dokucza bratu. Zdarza się, że kłóci się ze swoją mamą.
W szkole początkowo uczy się dobrze, z czego jej rodzice są zadowoleni, ale jest niekoleżeńska, czasami robi skwaszone miny, często z byle powodu obraża się. W zabawach chce być przywódcą, grać zawsze główne role.
Nie akceptuje swojej młodszej siostry Agnieszki. Jest o nią zazdrosna. Przestaje się uczyć. Nie ma koleżanki, której mogłaby się zwierzyć ze swoich problemów. Zmienia częściowo swoje zachowanie wówczas, gdy została z siostrzyczką sama. Okno było otwarte, dziecko przeziębiło się, zachorowało i mogło nawet umrzeć. Kasia wystraszyła się i mocno to przeżyła. Odtąd jej postępowanie zeszło na inne tory. Zauważyła swoje błędy. Stała się miłą, sympatyczną, życzliwą dziewczynką. W szkole koleżanki zaczęły się z nią przyjaźnić.
Jurek- brat Kasi był grzeczniejszy od siostry. Chętnie pracował w domu. Nie sprawiał problemów rodzicom. Pomagał Kasi w nauce. Był spokojny, uczynny, odpowiedzialny, życzliwy.
Rodzice Kasi – ulegają jej zachciankom i kaprysom. Po narodzinach Agnieszki powinni równo traktować swoje dzieci i wspólnie spędzać z nimi czas, tak, by starsze rodzeństwo nie czuło się ,,odtrącone” lub mniej zauważane. Można było szczerze porozmawiać z Kasią wskazując jej wady i wyjaśniając nieprzyjemne sytuacje.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.