Panny z Wilka - Panny z Wilka – Jarosław Iwaszkiewicz – Czas i miejsce akcji

„Panny z Wilka” rozgrywają się ok. 1930 r., kiedy to bohater powieści Wiktor Ruben przyjeżdża do Wilko celem spędzenia urlopu, który trwa 3 tygodnie. Wiktor wraca do miejsc, gdzie spędził ostatnie przedwojenne wakacje, gdzie przeżył chwile uniesień z Kobietami, z których każda czuła do Wiktora „coś więcej”, a czego On przed 15 laty do końca nie potrafił zrozumieć. 
Wiemy że Wiktor walczył pod Kijowem, najprawdopodobniej miało to miejsce w okresie 25 IV- 8 V 1920, podczas wojny polsko- bolszewickiej, choć nie mówi pod kim służył więc nie wiemy, czy do końca chodzi o to zdarzenie, czy też o jakiś epizod z I Wojny Światowej.
Nie wiemy dokładnie, czy akcja ma miejsce pod koniec lat 20. czy też na początku lat 30. 
Wiemy że Fela zmarła przed dziesięcioma laty na hiszpankę, zaś wiemy, że ta trwała w okresie 1918- 1920, a więc akcja może mieć miejsce zarówno w 1928 jak też w 1930 roku.
Wspomnienia Wiktora, sięgają do zdarzeń sprzed I Wojny Światowej, czyli sprzed 1914 roku. 
Wiemy że ostatnią wizytę w Wilko, mężczyzna odbył przed 1914 rokiem. 
Akcja rozgrywa się na dwóch folwarkach, mianowicie Wilko oraz Różkach, jest również wzmianka o Stokroci. Stokroć to miejsce, w którym dojrzały Wiktor pracuje jako zarządca ośrodka dla niewidomych, zaś Różki to majątek wujostwa Wiktora. 
Wiemy że jest to Polska okresu XX- lecia międzywojennego, nie wiemy natomiast gdzie mieści się rzeczony folwark, wiemy tylko tyle że Iwaszkiewicz przenosi nas, czytelników w klimaty dworku ziemiańskiego. 
„Panny z Wilka” stanowią historię o odchodzeniu, choć z początku Wiktor uważa, iż jest w stanie cofnąć upływający czas, szybko okazuje się, że „Panta Rhei”, oraz że „nie wchodzimy dwa razy do tej samej rzeki”, po latach pamiętane przez nas miejsca nie są tymi obszarami, które opuszczaliśmy, sytuacja również ulega zmianie. Jarosław Iwaszkiewicz sięga po „kwestię proustowską”, zmaga się z upływającym czasem, jest to rozliczenie Wiktora ze swoją przeszłością. Opuszczając Wilko po piętnastu latach mężczyzna czuje jakby zrzucił z siebie ciężar. Mężczyzna wyzwolił się od przeszłości.
Zdaje sobie sprawę z faktu, iż przez wszystkie te lata nosił w umyśle i w sercu pewne mity, które w żaden sposób nie pokrywały się z faktami.
Jarosław Iwaszkiewicz napisał „Panny z Wilka” w 1932 r., przebywając w Syrakuzach.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.