Przygody Alicji w Krainie Czarów - Przygody Alicji w Krainie Czarów – Lewis Carroll – Charakterystyka

„Alicja w krainie czarów” to tekst napisany w 1865 roku przez Lewisa Carrolla.
Lewis Carroll to jedynie pseudonim Charlesa Lutwidge Dogsona, autora ok. 250 prac naukowych z zakresu matematyki. Pewnego razu udał się w podróż po Tamizie z wykładowcą oksfordzkim – Christem Churchem, a także wicedyrektorem Henrym Georgem Liddlem. Autor pierwszy raz opowiedział historię o Alicji dziewczynce o tym imieniu. Alice Liddel stała się pierwowzorem głównej bohaterki „Alicji w Krainie Czarów”. Dziewczynka poprosiła, aby mężczyzna spisał historyjkę, a niedługo potem podarował jej manuskrypt, który zatytułował „Przygody Alicji pod ziemią”.
„Alicja w Krainie Czarów” to krótka powieść fantastyczna, miejscem akcji jest Krainie Czarów, a akcja dzieje się w drugiej połowie XIX wieku (lata 60). Czas w Krainie Czarów płynie inaczej i nie w sposób określić, jaka data widniałaby wtedy na kalendarzu. Logika nie ma miejsca w tej bajkowej krainie, która jest przepełniona dziwami.
Głównym bohaterem utworu jest siedmioletnia Alicja, która mówi sama do siebie i jest gadułą. Cechuje się odwagą, nie boi się podążać w nieznane za królikiem, którego dostrzegła, a potem buntowała się przeciw Królowej Kier, złej monarchini, która stale krzyczy. Nie obawia się również skosztowania nieznanych napoi, które posiadały podpisy brzmiące „Wypij mnie”. Dziewczynka twardo stąpa po ziemi, ale także okazuje się nadmiernie przywiązywać do zasad dobrego wychowania i nie ukrywa swojego poczucia wyższości nad innymi.
Głównym antagonistą jest wcześniej wspomniana Królowa Kier. Władczyni swoim zachowaniem przypomina rozwrzeszczane, rozpieszczone dziecko, które zostało nauczone, że ma do wszystkiego prawo. Królowej niezwykle zależało na posłuszeństwie i oddaniu poddanych, których zastraszała. Zlecała ścianie głów wszystkim, którzy się przypadli kobiecie do gustu. Jest choleryczką.
Przewodnikiem Alicji po zwariowanej krainie został Kot z Cheshire, wyjaśnia dziewczynce, w jaki sposób funkcjonuje Kraina Czarów. Postać potrafi znikać całkowicie, lub ukazywać jedynie wybraną cześć ciała, przykładowo jedynie głowę, albo tylko ogon. Lubi rozmawiać i zachowuje trzeźwe myślenie, co odróżnia go od pozostałych mieszkańców szalonej krainy, którzy zachowują się w irracjonalny sposób.
W powiesić ukryło się kilka ciekawych motywów, pierwszym z nich jest motyw nonsensu, który polega na sprzecznościach, szaleństwie i deficycie logiki widocznym w działaniu bohaterów. Warto jednak wiedzieć, że dla mieszkańców Krainy Czarów jedynie Alicja zachowuje się irracjonalnie.
Następny motyw, to motyw zagadek, języka. W tekście widnieją liczne gry językowe, zagadki, kalambury, ale również zdania, które posiadają wiele znaczeń.
Lewis Carroll napisał drugą część przygód Alicji, powieść ukazała się pod tytułem „Po drugiej stronie lustra”. Mężczyzna wydał tekst w 1871 roku. Obecnie najpopularniejszą adaptacją tej części jest „Alicja po drugiej stronie lustra” z 2016 roku. Ekranizację wyprodukował Disney, a główną postać zagrała Mia Wasikowska.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.