Syrena - Syrena – Hans Christian Andersen – Charakterystyka bohaterów

W 1837 roku najznamienitszy baśniopisarz Hans Christian Andersen napisał baśń jaką jest „Syrena”. Opowiada ona historię małej syrenki, która dążyła do spełnienia własnych najskrytszych marzeń. W baśni tej występują najróżniejsze postacie posiadające różne charaktery.
Przede wszystkim w baśni tej występuje główna bohaterka- Mała Syrenka- najmłodsza z córek króla mórz. Była to najpiękniejsza z jego córek posiadająca twarz delikatną jak płatek róży, błękitne głębokie oczy i cudnie się mieniący syreni ogon. Była ona marzycielką tęskniącą za swoimi marzeniami. Przede wszystkim marzyła o wypłynięciu na powierzchnię morza i ujrzeniu ludzkiego świata. Gdy to jej się udało, zakochała się nieszczęśliwie w księciu. Była bardzo dobra i dlatego uratowała go od niechybnej śmierci w głębinach morza podczas sztormu w dniu jego urodzin, gdy rozbił się statek, którym płynął. Następnie Syrena marzyła o księciu, aby on też ją pokochał miłością głęboką i najczystszą. Dzięki siostrom udało jej się znaleźć jego pałac i odtąd przypływała tam i wzdychała. Następnie zamarzyła o duszy nieśmiertelnej jaką posiada człowiek. Mimo iż syreny jej nie posiadają i po śmierci zmieniają siew morską pianę, chciała zamienić się w człowieka, połączyć się węzłem małżeńskim z księciem- jej ukochanym- i wraz z nim dzielić jego duszę na wieki. Dążąc do tego udała się do złej morskiej wiedźmy i przehandlowała swój najcenniejszy głos w zamian za możliwość stania się kobietą. Z bólem serca, nie żegnając się z rodziną odeszła od nich spełniając swoje pragnienie. Nie myślała w tym momencie, iż może sprawić im tym ogromny ból i zawód, myślała o tym, że będzie mogła połączyć się z jej wielką miłością. Dla księcia przeżywała prawdziwe męki i cierpienie, każdy krok jako kobieta, sprawiał jej niewyobrażalny ból, ale dla niej to było niczym w porównaniu z tym, że jest przy księciu. Bolało ją również, iż książę nie odwzajemnia jej uczucia, ale cieszyła się jego szczęściem. Przeżyła ogromny zawód, gdy książę jednak poślubił inną kobietę. Zazdrościła jej, ale gdy miała zabić księcia, aby nie przemieniać siew morską pianę, nie zrobiła tego. Jej bezinteresowna miłość do niego go uratowała.
Bohaterką jest również babka syrenki a matka króla mórz. Jest to stara dobra syrena, która po śmierci żony króla wychowuje mu córki. Jest ona bardzo mądra, rozumna i mądra, dumna ze swojej pozycji (dlatego nici na ogonie dwanaście ostryg). Z wielką troskliwością zajmowała się wnuczkami ucząc je wszystkiego i opowiadając o świecie.
Siostry Małej Syrenki również są bohaterkami powieści. Zbierają one skarby z rozbitych podczas sztormu statków. Nie rozumieją małej syrenki i jej obsesji na temat ludzi i ludzkości oraz miłości do księcia. Nie rozumieją jej poświęcenia w celu zastania człowiekiem. Jedna one również poświęcają się. Poświęcają się dla swojej siostry, a babka – dla wnuczki i oddają swoje włosy złej morskiej wiedźmie, aby pomogła im uratować najmłodszą Syrenkę przed zastaniem morską pianą.
Bohaterem jest również książę uratowany przez Syrenkę. Przez całe życie szuka kobiety, która go uratowała przed śmiercią w głębinach, ale mu się to nie udaje. W pewien sposób widzi ją w Syrence, ale kocha ją tylko miłością braterską i przyjacielską. Cieszy siei raduje, gdy wychodzi za mąż, myśli, iż to przyszła żona mu uratowała życie. Nie wie niestety, że tak nie było. Gdy Syrenka znika bardzo za nią tęskni i nie wie, gdzie może ona być.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.