Winnetou - Winnetou – Karol May – Charakterystyka bohaterów

„Winnetou” to jedna z najbardziej znanych powieści niemieckiego pisarza Karola Maya.
Głównymi bohaterami tej powieści są dwaj przyjaciele: czerwonoskóry Winnetou i biały Old Shatterhand. Ponadto występują także postaci poboczne, które bohaterowie spotykają na swojej drodze.
Opis bohaterów:
1) Winnetou – Indianin, syn wodza Apaczów, który po śmierci ojca Inczu-czuny sam zostaje wodzem swojego plemienia. Jest wyśmienitym strzelcem (strzela z dwururki, która należała wcześniej do jego ojca), świetnym tropicielem i dobrym wodzem. Dba o swoją siostrę i całe plemię. Jest odważnym, szlachetnym i honorowym wojownikiem. Uważa Old Shaterrhanda za swojego brata i byłby gotów oddać za niego życie. Kiedy umiera, wyznaje, że uwierzył w Mesjasza i stał się chrześcijaninem. Niestety nie można wykonać jego testamentu, ponieważ jego wróg zabiera i niszczy dokument.
2) Old Shatterhand – przybywa do Ameryki jako greenhorn, czyli niedoświadczony Europejczyk w poszukiwaniu pracy. Podejmuje ją w wielu miejscach, między innymi jako nauczyciel u zamożnego gospodarza. Wreszcie trafia na „prawdziwy Dziki Zachód” i pomaga przy budowaniu torów dla „ognistego konia”, czyli kolei. Tam przez pewien splot wydarzeń spotyka Winnetou i ma być skrócony o głowę, jednak udaje mu się uniknąć śmierci dzięki temu, że ratuje nowo poznanego Winnetou z rąk innego plemienia, a później po wygranym pojedynku daruje życie jego ojcu Inczu – czunie. Szybko zaprzyjaźnia się z Indianinem, od którego uczy się wszystkich potrzebnych umiejętności potrzebnych do przeżycia w najcięższych warunkach. Zakochuję się z wzajemnością w siostrze swojego przyjaciela, Nszo-Czi.
3) Inczu-Czuna – bardzo dobry wódz Apaczów, umiera podczas powrotu ze skrytki ze złotem, także doskonały wojownik.
4) Kleki-Petra – inny, starszy „biały”, pochodzenia niemieckiego, przyjęty do plemienia. To dzięki niemu plemię Apaczów potrafi czytać i pisać oraz doskonale posługiwać się językiem angielskim.
5) Nszo-Czi – młodsza siostra Winnetou i córka Inczu-czuny, umiera razem z ojcem, kiedy wracają ze skrytki ze złotem.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.