Winnetou - Winnetou – Karol May – Problematyka

Karol May napisał powieść „Winnetou” w 1893 roku. W czasach powstawania utworu (koniec XIX wieku) miało miejsce wiele ważnych wydarzeń historycznych między innymi wojna secesyjna, budowa kolei transkontynentalnej, wojna domowa w Meksyku i wypieranie Indian przez białych. Już wtedy było widać, że Indianie wkrótce zostaną zmuszeni do zamieszkania w miastach i prowadzenia stylu życia takiego samego jak biali. Wszystkie te wydarzenia są przedstawione w powieści, a w szczególności to ostanie – stosunek białych do Indian.
Czerwonoskórzy stanowili rdzenną ludność obu Ameryk, dzieląc się na narody (np. Apacze) i poszczególne szczepy (np. Apacze Mescalero). Wiele z nich miało wysoko rozwiniętą kulturę, własne tradycje i wierzenia, pomimo prowadzenia trybu życia znacznie różniącego się od europejskiego. Kiedy biali dotarli do obu Ameryk zaczęli barbarzyńsko niszczyć kulturę Indian, pomimo tego, że być może to oni mieli wtedy kulturę na niższym poziomie (gdy pewien polski duchowny będący na misji w roku 1914 w Afryce pośród kanibali powszechnie uważanych za barbarzyńców i próbował im wytłumaczyć o co toczy się wojna w Europie, ci byli zaskoczeni, jak można być takim barbarzyńcą i mordować nie dlatego aby zjeść przeciwnika lecz tylko po to żeby zabić), zaczęli mordować i masowo wysiedlać, przepijać i przymusowo nawracać na chrześcijaństwo. Przywieźli również nieznane dotąd choroby, od których zaczęły wymierać całe osady. Uważano, że Indianin nie posiada żadnych praw, większość wysiedlano do rezerwatów, opornych zabijano, a rezerwaty jednak cały czas pomniejszano przez co zaczęły wybuchać krwawo tłumione powstania (np. Dakotów w Minnesocie), przez co większość Indian wybito a kultura indiańska została niemalże całkowicie zniszczona i zapomniana.
Autor zwraca uwagę na wiele niszczących zachowań „ludzi cywilizowanych”, nieodłącznie wiążących się z Indianami. Uważają całą Amerykę, za swoją własność, wycinają drzewa aby mieć miejsce na pola uprawne i drewno na budynki, urządzają polowania „dla zabawy”. Okradają czerwonoskórych, oszukują w handlu, wykorzystują ich nieznajomość praw białych. Nawracają Indian siłą na chrześcijaństwo uważając je jako jedyną prawdziwą religię, choć sami nie stosują się do jej nakazów i zakazów. Uważają, że życie czerwonoskórego jest warte mniej, niż życie białego – Rattler chce zastrzelić Winnetou, za spoliczkowanie go za zniewagę, troje westmanów, towarzyszy Santera nie widzą nic złego w zabiciu Inczu-czuny i Nszo-czi, oraz kradzieży ich mienia.

Cała szkoła w Twojej kieszeni

Sprawdź pozostałe wypracowania:

Język polski:

Geografia:

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.