Dyktanda | Ortografia i Dyktando Online | Dyktanda.pl
facebook


wakacyjny mistrz ortografii

Rozwiąż dyktando

"Dwie córki"

Była sobie raz pewna wdowa. Miała ona dwie crki. Starsza była to wykapana matka, zarwno z tway, jak i z sposobienia. Jedna i drga były tak niepejme, tak zawsze odęte, e nie sposb było z nimi wytymać. Młodsza crka, istny obraz ojca, była miła i pejma, a ponadto adkiej piękności dziewczyna. Że na ldziach podoba nam się, najbardziej to, co nas samych pypomina, matka dopoty kochała starszą crkę, niezwyczajny wstręt zaś czła do młodszej. Kazała jej jadać na kchni i pracować bez stank. Biedne dziewczątko msiało dwa razy dziennie wędrować do strmienia po wodę i pynosić pełny dzban. Gdy pewnego dnia młodsza crka stała nad begiem strmienia, jała zbliającą się, kobiecinę, ktra podszedłszy poprosiła, aby dziewczyna dała jej się, napić.


- Napijcie się, matko- powiedziała piękna i wypłkawszy dzban, nabrała wody. Po czym podała dzban starszce i podtymywała, gdy kobieta piła, aby miała na tym, wygodę. Gdy starszka zaspokoiła pragnienie, powiedziała:” Jesteś piękna, miła i pejma. Chcę więc cię czymś obdayć”. A była to wrka, ktra pybrała postać wieśniaczki, aby się, pekonać o pejmości dziewczyny.

- Oto, jaki dar ci peznaczam- ciągnęła dalej wrka. Za kadym razem, gdy z st twych padnie słowo, razem z nim padnie kwiat lb klejnot.


Sponsorzy nagród

Książki Burda
Foksal
Foxgames
Funiversity
Helion
Instytut pamięci narodowej
KIHTK
Krytyka
Lemoniada wydawnictwo
Marpress Wydawnictwo
MedPharm Polska
Ortografiia
Państwowy Instytut Wydawniczy
Poradnia K
Retro cegla
Świat Zabawek
ToDo La Mancha
Warstwy
Wydawnictwo Edukacyjne
Wolno
Wolters Kulwer
Promyczek
Dreams wydawnictwo
Wydawnictwo Kul
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Zyski i S-ka wydawnictwo
Wydawnictwo RM
Overmax

Sponsor logistyczny

Ruch
Paczka w ruchu

Patronat medialny

Imago
TVP info
Newspoint
Nowiny24
DziennikPolonijny
BrandBay