Harry Potter i Czara Ognia – J.K. Rowling – Streszczenie szczegółowe

Czwarta część serii zaczyna się od rozmowy Glizdogona z Lordem Voldemortem w domu Riddle’ów. Rozmowę słyszy mieszkający nieopodal ogrodnik, którego Czarny Pan zaprasza i zabija.

Harry budzi się nagle z koszmaru. Śniła mu się scena dokładnie tej rozmowy. Pisze o problemie do Syriusza.
W trakcie śniadania do wuja Vernona dociera list od Weasley’ów – to propozycja zabrania Pottera na resztę wakacji. Zgadza się na to. Młodzieniec sam też dostaje wiadomość od przyjaciela, z której dowiaduje się, że przyjadą po niego następnego dnia rano.

Goście nie pojawiają się o ustalonej porze. W końcu pojawiają się… w kominku. Użyli sieci Fiuu. Była to fatalna decyzja, ponieważ kominek był zamurowany, przez co pan Weasley musiał zburzyć jego fragment, by wszystkich uwolnić. Nie tracąc fasonu próbował dogadać się z rodziną Dursley’ów, podczas gdy jego dzieci zabierały Harry’ego do Nory.

W domu Weasley’ów okazuje się, że jest tam też Hermiona. Na kolacji dowiadują się, że Percy pracuje w Ministerstwie Magii.

O poranku cała grupa: Harry, Hermiona i rodzina Weasley’ów, wybierają się na wzgórze, skąd przenoszą się świstoklikiem na teren zbliżającego się meczu.
Na finale mistrzostw zasiadają w loży honorowej.

Niesamowity mecz kończy się wynikiem sto siedemdziesiąt do stu sześćdziesięciu punktów dla Irlandczyków. To Bułgarzy, którzy do tej pory mieli tylko dziesięć punktów, złapali znicz. Niestety w środku nocy radość kibiców zmienia się w rozpacz i przerażenie. To śmierciożercy zaatakowali namioty, w których mieszkali widzowie. Jedyni obecni mugole – rodzina właściciela pola kempingowego – są przez nich poniżani. Ministerstwo Magii próbuje interweniować.
Harry ucieka do lasu, gdzie orientuje się, że zgubił różdżkę. W międzyczasie czarodzieje Ministerstwa – podczas oszałamiania napastników – odnajdują skrzatkę Bartemiusza Croucha, Mrużkę, u której znajdowała się różdżka.
Harry zauważył, że znaleziona różdżka należy do niego. Pan Diggory próbował zmusić Mrużkę, by przyznała się do winy, co Crouch uznaje za urazę. Ostatecznie decyduje się ją ukarać – daje jej wolność.

Gdy czarodzieje zaczynają wracać do domu, Hermiona, Harry oraz Ron Weasley z ojcem rozmawiają na temat ataku. Pierwszy raz pada przez nich podejrzenie, że to był atak śmierciożerców.
Wracają do domu. Tam Molly wita ich i mówi o artykule z Proroka Codziennego na temat nieudolności Ministerstwa. Percy i jego tata udają się po śniadaniu wyjaśnić sprawy tam, w Ministerstwie Magii.

Harry wyjawia przyjaciołom swój problem z blizną i obawy o Syriusza.
Następnego dnia jadą już pociągiem do szkoły. Po drodze zaczepia ich Malfoy, który szydzi z Rona. Na miejscu pada mocny deszcz.
Uczniowie z ulgą znaleźli się w środku.

Po ceremonii przydziału i uczcie, dyrektor szkoły przedstawia nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, a następnie informuje o odbywającym się w tym roku Turnieju Trójmagicznym między szkołami magii: Hogwart, Beauxbatons i Durmstrang. Następnie podaje im ogólne zasady i ograniczenia, które obowiązują uczestników.

Następnego dnia protagonistom na drodze staje – kolejny raz – Draco Malfoy, który prowokuje ich artykułami z Proroka Codziennego. Ślizgon rzuca w nich zaklęcie, gdy tylko się odwracają. Wściekły Alastor Moody przemienia go w zwierzę i tylko przybycie profesor McGonagall ratuje go przed lataniem w powietrzu w tej formie przez kolejne kilka minut. Później ten sam Moody uczy ich w klasie o zaklęciach niewybaczalnych.
Po zajęciu zaprasza bladego Neville’a do swojego biura na herbatę.

Harry otrzymuje list, w którym Syriusz zapewnia go o powrocie, żeby znów mogli nawiązywać ze sobą bliższe kontakty.

Niedługo później przybywają do Hogwartu reprezentanci szkoły Beauxbatons i Durmstrangu. Wśród uczniów drugiej szkoły znajduje się sławny bawarski zawodnik quidditcha, Wiktor Krum. Goście zostają oficjalnie przywitani i zaproszeni do środka. Dyrektor ogłasza, że Czara Ognia zostaje umieszczona i zostaje otoczona Linią Wieku, przez co tylko dorośli czarodzieje mogą z niej skorzystać. Chętni muszą się zgłosić do października poprzez wrzucenie do Czary Ognia karteczki ze swoimi imieniem i nazwiskiem. Nikomu, mimo wielu różnych prób, nie udaje się przełamać zaklęć chroniących przed złamaniem zasad.
Następnego wieczora zostają ogłoszeni reprezentanci szkół: Cedrik Digory, Fleur Delacour i Wiktor Krum. Okazuje się jednak, że Czara wybrała nadprogramowego uczestnika. Harry’ego Pottera. Młodzieniec w to nie wierzy, jednak zasady są zasadami. Wbrew złości jednych i zdumieniu drugich: Harry zostaje ogłoszony uczestnikiem. Ron obraża się na przyjaciela, bo uważa, że znalazł sposób na wrzucenie własnego ogniska do Czary i mu nie powiedział.

Harry pisze kolejny list do swojego chrzestnego.
Niestety, z powodu tego, że mimo młodego wieku Harry został reprezentantem, większość szkoły mu dokucza. Najgorsze były według niego lekcje ze Ślizgonami, zwłaszcza eliksiry ze Snape’m. Podczas jednej z tych właśnie lekcji zostaje zawołany na zdjęcia i sprawdzanie różdżek. Rita Skeeter namawia go na udzielenie wywiadu. Gdy wraca, dostaje list od Syriusza, w którym ten prosi, by został sam przy kominku o wyznaczonej dacie.

Artykuł Rity Skeeter znów okazuje się przekłamany. Artykuł o Harry’m ośmiesza chłopca i pogarsza jego sytuację. Za namową Hermiony decyduje się na wyprawę do Hogsmeade. Tam, mimo założonej peleryny-niewidki, zauważa go Alastor Moody. Siedział z Hagridem, któremu wskazał położenie chłopca. Podeszli do niego, gajowy poprosił go, żeby w nocy skorzystał z peleryny i udał się do jego chatki.
Gdy młodzieniec zjawia się o ustalonej godzinie i w ustalonym miejscu, Hagrid prowadzi go w głąb lasu. Tam dalej dołącza do niech nieświadoma obecności chłopca madame Olimpia Maxime. Okazuje się, że gajowy chciał mu pokazać smoki, które będą najprawdopodobniej pierwszym wyzwaniem turnieju.
Harry wraca do pokoju wspólnego w swojej wieży, żeby spotkać się z Blackiem. Po chwili rozmów słychać kroki, więc chrzestny Pottera znika. Pojawia się Ron, z którym przyjaciel znów się kłóci.

Dzień przed pierwszym zadaniem Harry wyjawia Cedrikowi na czym ono będzie polegać. Alastor Moody spotyka go na korytarzy i zabiera do swojego pokoju, gdzie podpowiada mu, jakie jest dla niego najlepsze rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Potem Potter przez cały dzień ćwiczy zaklęcie przyzywające z Hermioną.
Zaczyna się pierwsze wyzwanie igrzysk. Harry’emu udaje się znakomicie, mimo że walczył z najtrudniejszym smokiem. Zdobywa złote jajo, które okazuje się być podpowiedzią do kolejnego zadania. Ron przeprasza Harry’ego za zachowanie i się ze sobą godzą.

Hermiona tworzy grupę, której celem jest osiągnięcie godnych warunków do życia dla skrzatów domowych (w polskim tłumaczeniu grupa nazywała się grupą Walki o Emancypację Skrzatów Zniewolonych).

Zbliża się Bal Bożonarodzeniowy, na który każdy z reprezentantów musi zaprosić dowolną osobę do pierwszego tańca. Harry otrzymuje w liście gratulacje od Syriusza i prośbę, by dalej był czujny i mówił o wszystkim. W końcu bal się kończy, co cieszy Harry’ego. W drodze do dormitorium spotyka Cedrika, który podpowiada mu co zrobić z jajem.

Niestety Rita Skeeter kolejny raz krzywdzi swoimi zakłamanymi artykułami – tym razem ofiarą padł Hagrid. Za pierwszym razem gajowy nawet nie otwiera im drzwi, ale gdy wracają wieczorem, jest w środku też Dumbledore, który tak samo próbował go pocieszyć. Wspólnymi siłami pomagają przyjacielowi się pozbierać.

Harry korzysta z rady Digory’ego i wchodzi do łazienki dla

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!