Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K. Rowling – Najważniejsze informacje

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”
Autor: J. K. Rowling
Gatunek: powieść
Rodzaj literacki: epika
Narracja: trzecioosobowa, narrator wszechwiedzący

Czas i miejsce akcji: miejsca rzeczywiste (Londyn, Little Whinging) i magiczne (Ulica Pokątna, peron 9 i 3/4). Akcja rozgrywa się w ciągu 12 lat od narodzin Harry’ego do ukończenia przez niego pierwszego roku nauki w Hogwarcie.

Główni bohaterowie:
Harry Potter – jego rodzice zginęli z rąk Voldemorta, jako jedyny przeżył, a symbolem tego spotkania jest blizna na czole w kształcie błyskawicy. Mieszka w komórce pod schodami u wujostwa Dursleyów. Ma czarne włosy, które niezwykle szybko odrastają i zielone oczy. Podczas wizyty w zoo dowiaduje się, że jest czarodziejem, rozmawia z wężem i pomaga zwierzęciu uciec z terrarium. Zaprzyjaźnia się Ronem, Hermioną i Hagridem. Harry jest bardzo odważny i wytrwały. Jest również ciekawski, chce być jak najlepszym czarodziejem. Żałuje, że nie mógł poznać swoich rodziców – Jamesa i Lily Potterów, bardzo za nimi tęskni.
Hermiona Granger – pochodzi z rodziny nie-czarodziejów, czyli mugoli. Z tego powodu jest wyzywana od mugolaków (dziecka, którego rodzice nie byli czarodziejami i nie posługiwali się magią). Chce, aby jej rodzina była z niej dumna. Ma bujne brązowe włosy i wystające przednie zęby. Jest bardzo mądra, ambitna i wytrwała, czasami potrafi być bardzo przemądrzała. Przyjaźni się z Harrym i Ronem.
Ron Weasley – pochodzi z rodziny biednej i wielodzietnej – ma pięciu braci i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!