Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K. Rowling – Streszczenie szczegółowe

Harry Potter i Kamień Filozoficzny to pierwsza część całej sagi przygód Harry’ego Pottera.
W książce poznajemy młodego chłopca, którego wychowuje ciotka Petunia i wuj Vernon, a także mieszka w domu wraz z ich synem – Dudleyem. Harry nie poznał nigdy rodziców, ponieważ, jak twierdzi wuj, zginęli w wypadku samochodowym.
Chłopiec jest przez 11 lat dręczony przez rodzinę, jednak kiedy zbliżają się jego 11 urodziny, staje się coś niezwykłego, bowiem przeglądając codzienną pocztę Dursleyowie dostają tajemniczy list z Hogwartu – Szkoły Magii i Czarodziejstwa. List ten o dziwo nie jest zaadresowany do żadnego z nich, tylko do Harry’ego, jednak władczy wuj nie pozwala chłopcu obejrzeć zawartości listu.
Codziennie przychodzą kolejne ogromy listów. Cała rodzina, oprócz Harry’ego, jest tym faktem zdruzgotana, ponieważ ciotka i wuj nigdy nie powiedzieli chłopcu całej prawdy o jego rodzicach i o szkole, z której przychodzą tajemnicze listy.
Nadchodzi niedziela, wuj Vernon jest zadowolony – dlaczego? Ponieważ w niedzielę nie przychodzi poczta. Jednak stos sów osiada wówczas wokół całego domu, a także cała sterta listów wypada z komina, wszystkie pakunki ,,wpychają” się przez skrzynkę. Dzięki temu Harry’emu udaje się złapać jeden, jednak wuj nie daje za wygraną i po stoczonej bitwie z chłopcem list trafia w ręce Vernona.
Harry za złe sprawowanie zostaje zamknięty w pokoju pod schodami i chłopiec zaczyna rozmyślać, co właśnie się zdarzyło, jakim cudem tyle listów wpadło do mieszkania wujostwa?
Po chwili zdaje sobie sprawę, że nie jest to jedyne dziwne zdarzenie, które spotkało go w życiu. Często dziwił się pewnymi zjawiskami, które rzeczywiście nie były zbyt normalne, ale nie zastanawiał się nad tym szczególnie.
Właśnie jedno z takich przełomowych wydarzeń ma miejsce w dniu urodzin kuzyna, kiedy Harry wraz z wujostwem jedzie na wycieczkę do zoo w ramach prezentu dla ,,Dudziaczka” i zatrzymuje się przy stanowisku węży. Kiedy chłopiec czuje jakąś dziwną więź pomiędzy sobą, a zwierzęciem, pyta się węża skąd pochodzi, a ten jakby rozumiał, wskazuje wówczas na mapkę. Nagle cała rodzina podchodzi ,,bo wąż się obudził”. Dudley podbiega gwałtownie do szyby, kiedy ta tajemniczo znika i chłopiec wpada do wody. Wuj dostrzega jak Harry uśmiechnął się pod nosem. Nie trudno się domyślić. na kogo spadła wina i kto dostał za to karę, tak, Harry. Od tego wyjątkowego zdarzenia wydarzyło się jeszcze parę niewytłumaczalnych rzeczy. takich jak właśnie listy z Hogwartu.
Po zdarzeniu z niedzieli Vernon decyduje się na wyprowadzkę, można powiedzieć, że na bezludną wyspę, gdzie nie ma dostępu do komunikacji, jednak w dniu urodzin Harry’ego w nocy, ktoś strasznie hałasuje, cała rodzina budzi się, a następnie wuj, jako głowa rodziny chwyta za strzelbę, po czym tajemniczy gość w mroku rujnuje drzwi. Ukazuje się ogromna postać z gęstwiną brody i mnóstwem ciemnych włosów.
Jest to Hagrid- gajowy z Hogwartu. Mężczyzna pokrótce opowiada o szkole i jest mocno wzburzony, kiedy dowiaduje się, że Harry nie wie czym jest Hogwart i o tym jak zginęli jego rodzice.
Hagrid wręcza Harry’emu tort urodzinowy, po czym rozzłoszczony zabiera chłopca w podróż, której Harry nigdy nie zapomni.
Podróż była długa, ale chłopiec wszystko oddałby, żeby tylko się wynieść z domu Dursleyów.
Na początku Hagrid zabiera młodego na ulicę Pokątną, aby ten zrobił zakupy do swej przyszłej szkoły. Czyli podręczniki, różdżkę itp.
Harry’ego wybrała różdżka, której bliźniaczka znajduje się u potężnego czarodzieja, samego Lorda Voldemorta.
Hagrid odprowadza Harry’ego na stację King’s Cross, jednak kiedy chłopiec próbuje się zapytać mężczyznę, gdzie jest peron 9 i 3/4, Hagrida już nie ma.
Zagubiony chłopiec poszukuje pomocy, jednak zostaje tylko wyśmiany przez konduktora, ale chwila…. Harry usłyszał kogoś kto wymówił jakieś słowo, które powiedział Hagrid, więc być może te osoby również poszukują tego peronu.
Harry natrafia na rodzinę Weasleyów. Wszyscy mają miedziany kolor włosów.
Pani Molly, matka 6 dzieci, pokazuje chłopcu, jak należy przejść przez ścianę, aby dostać się na peron 9 i 3/4.
W pociągu Harry poznaje jednego z synów pani Molly, Rona Weasleya, z którym się zaprzyjaźnia. Podczas podróży młody czarodziej również poznaje Her

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!