Harry Potter i Kamień Filozoficzny – J.K. Rowling – Streszczenie

W pierwszym rozdziale poznajemy Vernona i Petunię Dursley – ciotkę i wuja tytułowego bohatera, którzy nie są jeszcze świadomi, że za parę godzin mały Harry trafi pod ich opiekę. Ponieważ są to ludzie zupełnie niemagiczni, czyli tzw. mugole, ich niepokój wzbudzają dziwne zjawiska, o których słyszą tego dnia: fajerwerki, duża liczba sów itp. Starają się ignorować tajemnicze wydarzenia i skupiają się na swoim domu i rocznym synu Dudley’u. Wieczorem przed ich domem pojawia się dyrektor Hogwartu, profesor Dumbledore, oraz profesor McGonagall. Wkrótce dołącza do nich gajowy Hagrid, który przynosi małego Harry’ego. Chłopczyk cudem przeżył atak, w którym zginęli jego rodzice, dlatego Dumbledore postanawia zostawić go pod opieką jedynych żyjących krewnych.
W dalszej części poznajemy dzieciństwo Harry’ego w domu Dursleyów. Jest on czarodziejem, a wujostwo tego nie akceptuje, dlatego traktuje go zdecydowanie gorzej niż własnego syna. Harry sypia w komórce pod schodami, przygotowuje posiłki dla całej rodziny, a kuzyn znęca się nad nim. W życiu Harry’ego dzieją się niewyjaśnione rzeczy, których on sam nie potrafi wyjaśnić. Najbardziej spektakularne zdarzenie to znikająca szyba w zoo i rozmowa Harry’ego z wężem, który w ten sposób zyskał wolność. Dursleyowie karzą siostrzeńca za tę sytuację, mimo że nie potrafi on wyjaśnić, jak do tego doszło. Jakiś czas później Harry odnajduje w porannej poczcie adresowany do niego list ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wuj odbiera mu pocztę i stara się zablokować kolejne listy, mimo że nadchodzą w coraz większej ilości. Ostatecznie rodzina wyjeżdża z domu, by uciec przed niechcianą korespondencją i chroni się w chatce nad morzem. Tam z listem zjawia się Hagrid. Wyjaśnia on, że Harry jest czarodziejem i to całkiem sławnym z powodu pokonania czarnoksiężnika Voldemorta w noc śmierci jego rodziców. Harry wyszedł z tego spotkania jedynie z blizną na czole, zaś Voldemort zniknął. Wszystko to ukrywali przed nim ciotka i wuj. Poirytowany Hagrid wyczarowuje Dudleyowi świński ogon. Następnie zabiera Harry’ego na ulicę Pokątną, gdzie znajdują się sklepy z magicznymi przedmiotami, by zrobić zakupy rzeczy potrzebnych w Hogwarcie.
Pierwszego września Harry ma odjechać do szkoły z peronu dziewięć i trzy czwarte. Pomoc w dotarciu na peron dostaje od nowo poznanej rodziny Weasleyów i zaprzyjaźnia się z Ronem Weasleyem, który także zaczyna naukę w Hogwarcie. Chłopcy poznają kilkoro innych pierwszorocznych – niezdarnego Nevilla Longbottoma, przemądrzałą Hermionę Granger czy Draco Malfoya, przekonanego o wyższości czarodziejów czystej krwi. Po dotarciu do Hogwartu uczniowie trafiają do jednego z czterech domów – chłopcy zostają przydzieleni do Gryffindoru wraz z Nevillem i Hermioną. W czasie uczty powitalnej poznają nauczycieli: Harry rozpoznaje profesora Quirrella, którego spotkał na ulicy Pokątnej, za to spojrzenie profesora Snape’a sprawia, że boli go blizna.
Nadchodzi uczta w Noc Duchów, którą przerywa informacja, że w zamku jest troll. Nauczyciele nakazują uczniom wracać do sypialni, a sami planują pokonać stwora. Harry uświadamia sobie jednak, że Hermiona jest w łazience i nie wie o trollu, więc razem z Ronem postanawiają jej pomóc. W łazience ich trójkę zastaje troll, jednak uczniom udaje się go obezwładnić. Hermiona bierze winę na siebie, co zapoczątkowuje ich przyjaźń. Na pierwszej lekcji latania na miotłach Harry okazuje się być bardzo dobry, więc trafia do drużyny quidditcha, jako jeden z najmłodszych w historii. Na meczu jego miotła zostaje zaczarowana i chce go zrzucić. Hermiona dostrzega profesor

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!