Harry Potter i więzień Azkabanu – J.K. Rowling – Streszczenie krótkie

W tej części przygód młodego czarodzieja Harry przygotowuje się do trzeciej klasy. Tym razem przeszkodą na drodze do szkoły zostaje ciotka Marge, która obraża jego rodziców. W złości zamienia ją w balon.
W lęku przed konsekwencjami ucieka z domu, gdzie zauważa w cieniu tajemnicze zwierzę. Na szczęście pojawia się magiczny autobus, Zabłąkany Rycerz, którego kierowca mu pomaga.
Harry, podając się za Neville’a Longbottom’a, dociera aż do Londynu. Tam trafia na Korneliusza Knota, okazuje się jednak, że nie zostanie przez niego ukarany. Spędza samotnie okres od przybycia w dniu urodzin do przedednia wyjazdu do szkoły. Spotyka się ze swoimi przyjaciółmi i wraz z nimi jedzie pociągiem na peronie 9 i 3/4, w międzyczasie dowiaduje się o polującym na niego Syriuszu Blacku.
W drodze do Hogwartu pociąg się zatrzymuje i wchodzi do niego dementor, który wywołuje w Harrym jego najstraszniejsze wspomnienia i powoduje jego utratę przytomności. Nie kończy się na poważnych obrażeniach dzięki obecności nowego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią – profesora Remusa Lupina.
Na pierwszej lekcji wróżbiarstwa Harry słyszy straszną wróżbę, że towarzyszy mu znak Ponuraka – omen nieszczęścia. Tego samego dnia ma też opiekę nad magicznymi zwierzętami, podczas której Draco ulega kontuzji.
Niedługo później, Harry, udaje się na pierwszą lekcję z profesorem, który go ocalił w pociągu. Pokazuje on uczniom bogina, jednak jedynie Potterowi nie pozwala na konfrontację z nim.
Harry próbuje przekonać kogo się da, żeby dali mu zgodę na wycieczki do Hogsmeade, niezbędna jest jednak zgoda rodziców, której nie otrzymał. Gdy pozostali byli w miasteczku, Harry spotkał Lupina i rozmawiał z nim na temat tego, czemu nie pozwolił mu walczyć z boginem.
W Noc Duchów, podczas uczty, Gruba Dama zostaje napadnięta i ucieka. Jej miejsce zostaje przekazane szalonemu rycerzowi Sir Cadogan’owi. Irytek wyjawia, że atak to sprawka Syriusza Black’a.
Pierwszy mecz przeciw Ślizgonom zostaje w ostatniej chwili przełożony, a tego dnia – zamiast Slytherin – stanie przed nimi Hufflepuff. Podczas meczu dementorzy ponownie powodują utratę przytomności Harry’ego. Tym razem zostaje też zniszczona jego ulubiona miotła.
Profesor postanawia nauczyć Harry’ego zaklęcia Patronus, by mógł się bronić przed kolejnymi atakami.
Przed kolejną wycieczką do Hogsmeade Harry dostaje prezent od Fred’a i Georg’a Weasley’ów: Mapę Huncwotów. Korzysta z niej i peleryny-niewidki, żeby dołączyć do przyjaciół poza szkołą. Przy okazji udaje mu się podsłuchać od nauczycieli, że Syriusz Black jest jego ojcem chrzestnym i zdradził rodziców Pottera.
Hagrid dostaje list od ministerstwa, w którym zawarta jest data sądu nad hipogryfem, który skrzywdził Malfoy’a.
Na Boże Narodzenie Harry dostaje najnowszą Błyskawicę. Hermiona ma obawy, że może miotła może być przeklęta, dlatego informuje o tym panią McGonagall.
Sam Potter ćwiczy z Lupinem patronusa, kt�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!