Harry Potter i Zakon Feniksa – J.K. Rowling – Streszczenie szczegółowe

Harry spędza kolejne wakacje u wujostwa Dursleyów. Chłopak nie ma jak dowiedzieć się co dzieje się w świecie czarodziejów po tym jak powrócił Voldemort. Jego przyjaciele, co prawda przysyłają mu listy, lecz są one bardzo ogólnikowe, pozbawione konkretów. Potter spacerując po Little Whining widzi jak jego kuzyn Dudley żegna się ze swoimi znajomymi. Harry zaczyna kłócić się z kuzynem. W trakcie sprzeczki zjawiają się dementorzy, którzy atakują obu młodzieńców. Harry rzuca zaklęcie „Patronus”, dzięki czemu obaj chłopcy mogą uciec. Pojawia się pani Figg, członkini Zakonu Feniksa, handlująca kocimi mieszańcami na Little Whining.
Pani Figg postanawia odprowadzić młodzieńców do domu. Harry pomaga iść Dudleyowi, który uwiesił się na jego ramieniu, przerażony spotkaniem z dementorami. Kobieta mówi, że jest charłakiem, czyli osobą urodzoną w rodzinie czarodziejów, lecz nieposiadającą żadnych zdolności magicznych. Chłopcy wracają do domu, gdzie wujostwo obwiniają Harry’ego o zły stan Dudleya. Potter otrzymuje cztery listy. Jeden od pana Weasley, który prosi Harry’ego, aby pozostał u wujostwa, drugi od Ministerstwa Magii z informacją o wydaleniu chłopaka ze szkoły za rzucanie zaklęć przy mugolu. Z trzeciego listu, ponownie od Ministerstwa Potter dowiaduje się, że decyzja o jego wyrzuceniu z Hogwartu zostaje odroczona. Ostatni list został wysłany przez Syriusza Blacka, który ma nadzieję, że młodzieniec pozostanie w domu Dursleyów. Wuj wyrzuca Harry’ego z domu. Po chwili przylatuje sowa, niosąc wyjca dla cioci Petunii. Kobieta nie pozwala mę1)żowi wyrzucić chłopaka ze swojego domu.
Pewnego dnia państwo Dursley opuszczają dom, aby odebrać nagrodę za najładniejszy trawnik. W tym czasie do Harry’ego przybywa dziewięciu czarodziejów. Emmelina Vance, Nimfadora Tonks, Remus Lupin, Kingsley Shacklebolt, Elfias Doge, Alastor Moody, Sturgis Podmore, Hestia Jones i Dedalus Diggle maja za zadanie bezpiecznie dostarczyć Pottera do Kwatery Głównej Zakonu Feniksu, mieszczącej się na Grimmauld Place.
W budynku Harry spotyka panią Weasley, która odsyła chłopaka do jednej z sypialń, gdyż członkowie Zakonu wciąż przebywają na ważnym spotkaniu. Na piętrze natrafia na Hermionę i Rona, którzy z radością witają go po tak długiej rozłące. Potter jest zły, że przyjaciele nie informowali go szczegółowo, co się dzieje w świecie czarodziejów. Młody Weasley i Gringer tłumaczą, że sami nie wiele wiedzą, gdyż nie mogą brać udziału w spotkaniach Zakonu, ponieważ nie są pełnoletni. Do pokoju przychodzi Fred, Ginny i George, którzy informują chłopaka, że Percy Weasley nie wierzy, ze Voldemort powrócił, dlatego też odwrócił się od rodziny i stanął po stronie ministerstwa Magii. Kiedy kończy się spotkanie Zakonu Feniksa przyjaciele schodzą na dół, aby wreszcie się czegokolwiek dowiedzieć.
Syriusz chce wprowadzić Harry’ego w cała sytuację związaną z powrotem Voldemorta, na co nie zgadza się pani Weasley. Ostatecznie po namowie męża, Lupina i Blacka niechętnie się zgadza, aby również i Fred, George, Ron i Hermiona poznali prawdę. Syriusz tłumaczy, że Zakon Feniksa próbuje odciąć Voldemorta od sojuszników. Negocjuje również z goblinami. Irytuje go fakt, że Ministerstwo Magii nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Sugeruje, że powrót Voldemorta może być korzystny dla ministerstwa, co tłumaczyłoby postępowanie instytucji. Członkowie Zakonu sprzeciwiają się temu, aby ktokolwiek, kto nie ukończył jeszcze Hogwartu dołączył do nich. Syriusz zaczyna mówić, o jakiejś broni, której prędzej Voldemort nie posiadał, lecz przerywa mu pani Weasley. Wszyscy nieletni zmuszeni są do udania się do swoich sypialń na noc.Następnego dnia trójka przyjaciół postanowiła posprzątać salon. Podczas porządków pojawia się skrzat domowy Stworek, który nie jest zbyt zadowolony z przebywania obcych w domu jego dawnej właścicielki – matki Syriusza. Harry dostrzega na ścianie drzewo genealogiczne rodu Blacków. Chłopak dowiaduje się, że Syriusz spokrewniony jest m.in. z Malfoyami i Bellatrix Lestrange. Ojciec chrzestny informuje go, ze jego brat Regulus był śmierciożercą.
Harry po pożegnaniu się z panią Wesaley, Lupinem, Tonks i Syriuszem udaje się z panem Weasley do Ministerstwa Magii, gdzie Potter ma zostać przesłuchany. Okazuje się, że miejsce i termin przesłuchania uległ zmianie. Pan Weasley odprowadza chłopca na rozprawę. W spotkaniu uczestniczy Korneliusz Knot. Obrońcą Harry’ego jest sam Albus Dumbledore. Podczas przesłuchania Potter opowiada swoją wersję wydarzeń. Świadkiem potwierdzającym prawdomówność Harry’ego jest pani Figg, którą przyprowadził Dumbledore. Knot nie chce uwierzyć w przedstawioną historię. Nie chce uwierzyć, że dementorzy mogliby uwolnić się spod kontroli Ministerstwa Magii. Dumbledore oskarża sędziów o stronniczość. Dochodzi do głosowania, w którym większość osób poparła uniewinnienie Harry’ego.
Młodzi czarodzieje otrzymują listy z Hogwartu z wykazem potrzebnych podręczników. Hermiona i Ron zostają prefektami Griffindoru. Pani Weasley urządza z tego powodu przyjęcie. Harry czuje się przygnębiony, kiedy dowiaduje się, że zarówno jego ojciec jak i Syriusz za młodu również byli prefektami swoich domów. Moody pokazuje chłopcu starą fotografię członków Zakonu, na której znajdują się również jego rodzice. W salonie zmartwiona pani Weasley nawiedzana jest przed bogina, który pokazuje jej po kolei jej martwych członków rodziny. Stworek zostaje odpędzony przez Lupina, Syriusza i Moody’ego. Trójka przyjaciół jest odprowadzana przez zamienionego w psa Syriusza, Weasleyów, Lupina, Tonks i Moody’ego na peron 9 i 3/4, skąd udają się w podróż pociągiem do Hogwartu. Ron i Hermiona udali się do przedziału dla prefektów, zaś Harry usiadł z Ginny, Nevillem i Luną. Na miejscu uczniowie powozami zawożeni są do szkoły. Harry po raz pierwszy dostrzega przedziwne stworzenia ciągnące powozy. Luna twierdzi, że były tu od zawsze. Zdaje się, że nikt inny poza nimi ich nie dostrzega.
W Hogwarcie zostaje zorganizowana uczta z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Na stanowisko nauczyciela obrony przed czarną magią zostaje zatrudniony nowy profesor – Dolores Umbridge, która uczestniczyła w przesłuchaniu Harry’ego. Wszyscy w szkole uważają, że Potter i Dumbledore wymyślili sobie powrót Voldemorta. Nadchodzą pierwsze zajęcia z panią Dolores. Umbridge informuje swoich uczniów, że w trakcie lekcji nie będzie żadnego rzucania zaklęć, będzie nauczana sama teoria. Harry kłóci się z nową nauczycielką, która nie wierzy w powrót Czarnego Pana. Za wywołanie sprzeczki chłopak zostaje ukarany szlabanem i wizytą u swojego opiekuna. McGonagall ostrzega Harry’ego, że profesor Dolores może być szpiegiem ministra Knota.
Nowy kapitan Gryfonów Quidditcha – Angelina Johnson jest wściekła, że Harry dostał szlaban, gdyż nie będzie mógł wziąć udziału w wyborze nowego obrońcy. Podczas odbywania kary Harry zostaje zmuszony przez Umbridge do wielokrotnego pisania na pergaminie zdania „Nie będę opowiadać kłamstw”. Słowa te Potter notuje piórem, który jako tuszu używa jego krwi i rozcina skórę jego dłoni, aby również i tam pojawił się podobny tekst. O zaistniałej sytuacji młody czarodziej nie powiadamia nikogo. Nowym obrońcom Gryfonów zostaje Ron. W trakcie odbywania ostatniego dnia szlabanu w momencie, kiedy profesor Dolores dotyka dłoni Harry’ego chłopaka przeszywa silny ból, którego źródłem jest blizna ma czole. Potter ponownie postanawia wszystko zachować dla siebie i nie informować o tym dyrektora.
Harry chciał wysłać list do Syriusza, w którym poinformowałby ojca chrzestnego o sytuacji mającej miejsce w biurze Umbridge. W sowiarni spotyka Filcha i Cho, którzy oskarżają go o zamawianie łajnobomb. Ron otrzymuje pismo od brata Percy’ego, który prosi go, aby trzymał się z daleka od Harry’ego. Wściekły rudzielec drze list i wyrzuca go do kominka, w którym po chwili pojawia się głowa Syriusza. Black tłumaczy Potterowi, że ból blizny w obecności Dolores jest przypadkowy i nie powinien mieć z nią nic wspólnego. Co więcej, informuje, że Hagrid, którego nieobecnością martwili się przyjaciele, powinien już dawno wróci do szkoły, nikt nie wie gdzie obecnie przebywa. W gazecie „Proroku Codziennym” pojawia się informacja, że profesor Umbridge została Wielkim Inkwizytorem Hogwartu. Hermiona dochodzi do wniosku, że pani Dolores nie nauczy jej jak efektywni bronić się przed czarną magią, więc proponuje, aby to Harry uczył chętnych uczniów nowych zaklęć. Chłopak po początkowym napadzie wściekłości decyduje się to przemyśleć. Po dwóch tygodniach Potter przystaje na propozycje Gringer. Lekcja, którą miał prowadzić Harry odbyła się w gospodzie „Po Świńskim Łbem”. Na początku Hermiona przedstawiła zgromadzonym cel spotkania. Dziewczyna podkreśliła, że lekcje te nie tylko mają pomóc uczniom zdać egzaminy, ale przygotować ich na ewentualną konfrontację z Voldemortem.
Następnego dnia pojawia się nowy dekret nr. 24, który rozwiązuje wszystkie stowarzyszenia i kluby, których liczba członków wynosiła minimum trzy osoby. Obowiązuje to również drużyny Quidditcha. Podczas zajęć z historii magii Potter otrzymuje list od Syriusza. Black chce spotkać się z chłopcem nocą w wieży Griffindoru. Syriusz ponownie pojawia się w kominku. Informuje Harry’ego, że jego spotkanie w gospodzie „Po Świńskim Łbem” zostało podsłuchane przez Mundungusa. Konwersację przerywa Dolores, której ręka pojawia się w kominku i odpędza Blacka.
Drużyna Gryfonów otrzymuje możliwość ponownego założenia klubu. Szybko rozpoczynają pierwsze treningi Quidditcha. Podczas jednego z nich Harry’ego znowu boli blizna, dzięki czemu chłopak wyczuwa, w jakim nastroju jest Czarny Pan. Pewnego dnia Potter zostaje odwiedzony przez skrzata Zgredka, który sugeruje, aby młody czarodziej prowadził zajęcia obrony przed czarna magią w Pokoju Życzeń. Harry informuje o tym resztę grupy, która przystaje na propozycję. Od tego momentu nazywają się Gwardią Dumbledore’a. Nadchodzi dzień meczu Quidditcha rozgrywający się pomiędzy Gryfonami a Ślizgonami. Ron popełnia wiele błędów, dzięki którym Slytherin prawie wygrywa mecz. Na szczęście Harry łapie znicz jako pierwszy, gwarantując nagrodę Gryffindorowi. Malfoy poirytowany przegraną obraża matkę Pottera oraz rodzinę Weasley. Harry z Georgem rzucają się na Draco. Sprzeczkę zakańcza dopiero pani Hooch. Obaj chłopcy zostają ukarani szlabanem. Wte

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!