Harry Potter – J.K. Rowling – Streszczenie

( I HARRY POTTER I KAMIEŃ FILOZOFICZNY) Saga książek o Harrym Potterze rozpoczyna się w momencie, gdy mały chłopiec zostaje ,,podrzucony” pod drzwi domostwa Dursleyów ze względu śmierci jego rodziców. Petunia, Vernon i Dudley, ich syn są najbliższą rodziną chłopca ze strony matki, dlatego zobowiązują się wychować małego.
Jest to rodzina całkiem normalna, trzymająca się z dala od wszelkich magicznych dziwactw.
Harry, mimo, iż wychowuje się z rodziną, nie jest szczęśliwy, ponieważ na co dzień musi znosić okropne dręczenie ze strony wuja, z resztą ciotka Petunia nie próbuje hamować męża, dlatego też w pewnym sensie przyczynia się do prześladowania Harry’ego.
Chłopiec znosi pastwienie się ze strony rodziny do dnia 11 urodzin, kiedy to zaczynają dziać się nieprzewidywalne, magiczne zdarzenia, które wuj Vernon próbuje zatamować, lecz nie daje rady.
Przychodzi wiele listów z tajemniczego ,,Hogwartu”, które są zaadresowane do chłopca.
Rodzina jest rozzłoszczona całą tą sytuacją i wynosi się na ,,odludzie”, niestety nawet i tam dosięgają informacje magiczne.
Podczas zawiei, tajemnicza, ogromna postać zaczyna walić w drzwi.
Po czasie okazuje się, że to Hagrid, gajowy z tego Hogwartu, jednak ten już nie zabrania chłopcu obejrzeć listu i jest wręcz wzburzony faktem, iż Harry nie wie czym jest Hogwart.
Z wielkim zapałem zabiera chłopca z wyspy, a następnie w towarzystwie Harry’ego udaje się na ulicę pokątną, aby przygotować chłopca na zbliżający się rok szkolny.
Na peronie, z którego Harry ma odjechać poznaje rodzinę Weasley’ów, ponieważ jest tak zagubiony, iż musiał się kogoś spytać jak dotrzeć na peron 9 i 3/4.
W pociągu poznaje swoich przyszłych przyjaciół Rona i Hermionę, którzy towarzyszą chłopcu do końca całej sagi.
W I roku w Hogwarcie uczniowie zapoznają się ze szkołą, Harry zostaje wybrany do drużyny Qudditcha, wówczas okazuje się on być mistrzem w tej grze.
głównie przeżywają pierwsze wspólne przygody, ale także zmagają się z rozwikłaniem tajemnicy kamienia filozoficznego. Pod koniec tej części Harry stawia się do pojedynku z Voldemortem, czarnoksiężnikiem, który zabił jego rodziców.
( II HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC)
Część druga jest to historia o komnacie tajemnic.
Harry ,,za złe zachowanie” ma zamontowaną kratę w oknie przez wuja, jednak nie pozostaje długo w niewoli, ponieważ Ron i jego bracia przybywają na pomoc, resztę czasu do powrotu do szkoły, spędza w tzw, ,,norze” czyli w domu Weasley’ów. Pomimo , iż jest tam ubogo, w przeciwieństwie do domu Dursleyów, w norze panuje miłość, szczęście rodzinne.
W tej części Harry poznaje bliżej młodszą siostrę Rona, Ginny.
Chłopcy spóźniają się na pociąg, gdyż próbując przejść przez ścianę, portal przejściowy na peron 9 i 3/4 zostaje zamknięty.
Chłopcy postanawiają pojechać samochodem ojca Rona.
Na drugim roku w Hogwarcie sporo się dzieje, Harry znajduje tajemniczy dziennik Toma Riddle’a, z którym konwersuje, dowiadują się o komnacie tajemnic, a także o ukrytym potworze, który petryfikuje ofiary.
Pod koniec roku Hermionę dopada potwór, jednak dziewczyna ma w zaciśniętej dłoni wskazówkę, która pomaga Ronowi i Harry’emu rozwikłać zagadkę kim jest potwór.
Chłopcy są jeszcze bardziej zdeterminowani, kiedy dowiadują się, że do komnaty tajemnic została zaciągnięta siostra Rona.
Harry wdaje się w kolejną konfrontację z osobowością Voldemorta tylko teraz jest to tylko ,,wspomnienie”.
Na szczęście dziewczynę udaje się wyciągnąć z lochów.
– (III HARRY POTTER I WIĘZIEŃ AZKABANU)
W tej części Harry poznaje mentora, profesora Lupina, który okazuje się później przyjacielem zmarłego ojca Harry’ego.
Na trzecim roku chłopiec dorasta bo ma już 13 lat.
Do Hogwartu zostali sprowadzeni dementorzy, postacie które przypominają duchy i wysysają z człowieka całe szczęście. Harry jest przez cały rok męczony przez te istoty, lecz dementorzy są potrzebni, aby chronić szkołę przed uciekinierem Azkabanu, Syriusza Blacka.
Harry uczy się w ciągu roku zaklęć takich jak m.in. Expecto Patronum, aby uchronić się przed dementorami atakującymi.
Na koniec roku Harry dowiaduje się, że zbrodniarz jest jego ojcem chrzestnym, chłopiec się załamuje, jednak dochodzi do spotkania, podczas którego okazuje się, że Syriusz został jako niewinny skazany do więzienia, zamiast Petera Pettigrew.
(IV HARRY POTTER I CZARA OGNIA)
Uczniowie po powrocie do Hogwartu dowiadują się o zbliżającym się niesamowitym wydarzeniu, bowiem o Turnieju Trójmagicznym.
Wszystko idzie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!