Mendel Gdański – Maria Konopnicka – Recenzja książki

„Mendel Gdański” jest nowelą napisaną przez Marię Konopnicką. Opowiada ona o wydarzeniu z życia starego, tytułowego Mendla Gdańskiego. Na początku dowiadujemy się trochę o nim i jego wcześniejszym życiu. Między innymi to, że czuje się Polakiem i praktycznie można powiedzieć, że nim jest, bo od wielu lat uczciwie pracuje i żyje w Polsce. Cieszy się poważaniem u innych, jest zasymilowanym Żydem. Autorka dokładnie i czytelnie przekazuje jego dzieje. Myślę, że większość po wstępie zaczyna pałać do niego sympatią. Przynajmniej ja tak miałam. Autorka również wystylizowała język Mendla na typowy dla niego, używa dużo wyrażenia „nu”, co dodaje uroku jego wypowiedziom.
Poznajemy również jego wnuka Jakuba, od którego, można powiedzieć, że zaczyna się bieg wydarzeń kończący się katastrofą. Jest to drobny, schorowany chłopiec, przez co wydaje się bezbronny i chce się go ochronić przed złem całego świata.
Pewnego razu mały chłopiec wraca do domu bez swojej czapeczki, pokazującej o jego żydostwie, bo szykanowali go koledzy. Mendel rozmawia o tym z nim. Jest zdruzgotany, że wnuczek wstydzi się swojego pochodzenia. W końcu mu odpuszcza. Następnym razem mały Jakub przychodzi z czapeczką, zadowolony, więc można powiedzieć, ze stary Żyd opuszcza gardę.
Później następuje kolejna zapowiedź. Przychodzi dependent, który zaczyna mówić o tym, że mają bić Żydów. Mendel nie bardzo rozumie, bo on od zawsze czuje się Polakiem, więc nie bierze tego za bardzo do siebie. Po czasie do domu jednak wstępuje jeszcze zegarmistrz, który potwierdza wcześniej przekazaną nowinę. Sama osoba zegarmistrza przedstawiona jest odpychająco. Jest to gruby, spocony, obleśny mężczyzna. Niezadbana osoba ze złym wnętrzem. Bo mówi on o tej wiadomości z taką lekkością, jakby było to normalne, co jest wręcz karygodne, bo przecież Mendel Gdański normalnie żył tam wiele lat, ale kiedy mają bić Żydów, to jego też, bo przecież jest Żydem. Autorka bardzo dobrze opisała zegarmistrza. Od razu się go nienawidzi. Mendel wdaje się z nim w dyskusję, mówi, że zawsze był uczciwy i to nie ma sensu, ale zega

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!