Opowieści z Narnii – Podróż „Wędrowca do Świtu” – C.S. Lewis – Streszczenie krótkie

Głównymi bohaterami „Wędrowca do świtu” są znani już nam wcześniej Łucja i Edmund oraz ich kuzyn Eustachy Scrubbs. Eustachy nie lubił swoich kuzynów, nie wierzył również w istnienie Narnii. Pewnego dnia trójka bohaterów została przeniesiona do narnijskiego świata poprzez obraz z żaglowcem. Trafili na pokład statku pod nazwą „Wędrowiec do Świtu”. Spotykają tam króla narnijskiego o imieniu Kaspian Dziesiąty. Okazuje się, że Łucja z Eustachym i Edmundem musi pomóc królowi odnaleźć zaginionych przyjaciół jego ojca: Berna, Oktezjana, Reviliana, Mavramorna, Argoza, Rupa i Restimara. Są oni narnijskimi baronami, którzy zostali wysłani na morze z rozkazu uzurpatora Miraza. Na pokładzie dochodzi do sprzeczki Eustachego i dużej myszy Ryczypiska. Młodzieniec nie chciał walczyć ze zwierzęciem, więc Ryczypisk ukuł go rapierem i wymierzył kilka ciosów.
W trakcie wyprawy poszukiwawczej natrafili na kilka wysp. Na pierwszej z nich zostali zaatakowani przez handlarzy żywym towarem i wtrąceni do lochu. Z kolei Łucję bandyci chcą sprzedać. Kaspian zostaje wykupiony przez staruszka, którym okazuje się być jeden z poszukiwanych baronów. Kaspian z pomocą barona Berna ratuje przyjaciół i wyzwala wyspę spod panowania gubernatora Gumpasa. Bern zostaje mianowany władcą Samotnych Wysp. Na pożegnanie baron przekazał Kaspianowi czarodziejski miecz. Załoga „Wędrowca do Świtu” ruszyła w dalszą drogę.
Po kilkunastu dniach podróży statek dopłynął do kolejnej wyspy. Eustachy postanowił samotnie ją zwiedzić i zabłądził we mgle. Zawędrował do smoczego gniazda i sam zamienił się w smoka. Pod taką postacią wrócił do przyjaciół na statku. Eustachy stał się bardziej przyjazny, mniej drażliwy i irytujący. Zaczął wreszcie pomagać, a nie tworzyć nowe problemy i konflikty. Pewnego dnia Eustachy spotkał lwa, który nakazał mu się rozebrać i wejść do wody. Chłopak próbował ściągnąć smoczą skórę, ale nawet po zdjęciu trzech warstwa wciąż pozostawał smokiem. Ostatecznie to Aslan pomógł Eustachemu ponownie zamienić się w człowieka.
Kolejną wyspą, do której dotarł okręt była wyspa królików i kóz. Stoczyli również bitwę z wężem morskim. Następnie trafili na kolejny ląd, gdzie Edmund, Kaspian, Eustachy,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!