Władca Pierścieni – Drużyna Pierścienia – J.R.R. Tolkien – Opracowanie

„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” został napisany przez J.R. R. Tolkiena. Książka została wydana w 1954 roku. Jest to pierwszy tom trylogii pt. „Władca Pierścieni”. Tak jak pisałam w najważniejszych informacjach o „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” kolejne tomy to: „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla”. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” składa się z dwóch ksiąg: Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia.
Książka „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” pierwotnie miała być połączona z jej kolejnymi tomami, tak aby wszystkie razem jako jeden utwór wydać. Taki był zamysł Tolkiena, lecz wydawca się na to nie zgodził, w wyniku czego aktualnie „Władcę Pierścieni” możemy czytać jako trylogię, która tak naprawdę jest całością, gdyż kiedy jedna część się kończy, od razu w tym momencie zaczyna się kolejna. Napisanie całej trylogii zajęło Tolkienowi aż 12 lat.

Czas i miejsce akcji: czas nierzeczywisty, około 60 lat po wydarzeniach z „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Fabułą rozgrywa się w wymyślonej krainie zwanej Śródziemiem. Konkretne lokalizacje to m.in. Shire, Stary Las, Wzgórza Kurhanów, Lothlorien, wioska Bree, gospoda w Bree, wzgórze Among Sul, chatka Toma Bombadila, Rivendell, kopalnia starego krasnoludzkiego królestwa Morii, Wodogrzmoty Rauros.

O czym jest „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”?
W skrócie mówiąc o walce dobra ze złem. Bardziej szczegółowo, mnożna powiedzieć, że jest to wędrówka Froda, który w trakcie niej mężnieje, odważniej, zmienia się. Jak wida ową wędrówkę można zrozumieć na dwa sposoby: jako realną podróż do Rivendell i Mordoru bądź jako zmianę Froda, jego dorośnięcie (nie biologiczne lecz metaforyczne – gdyż sam Frodo miał 34 lata). Książka opowiada o jego podróży, podczas której poznaje wielu ciekawych ludzi. Często zaprzyjaźnia się z nimi. Zaczyna rozumieć, ze nawet jako mały hobbit może wiele zmienić, a nawet zaważyć o zwycięstwie sił dobra przeciwko Sauronowi.

Ważniejsi bohaterowie:
Frodo: główny bohater, hobbit, który wyrusza najpierw do Rivendell a później jako Powiernik Pierścienia do Mordoru. Po naradzie w twierdzy elfów dołącza do Drużyny Pierścienia. Frodo jest krewnym Bilba Bagginsa, który niegdyś odnalazł Pierścień w Górach Mglistych.
Sam: przyjaciel Froda, ogrodnik w Shire. Podsłuchał konwersację Gandalfa z Frodo, w wyniku czego zostaje wtajemniczony w historię Pierścienia. Wyrusza z młodym Bagginsem do Rivendell, a następnie łodzią

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!