Rozwiązujesz dyktando:
Dzień Motyli
Wiecie, że fachowo motyle to łuskoskrzydłe? Interesująca nazwa, nieprawdaż? Występują na całym świecie, poza Antarktydą. Na świecie występuje około stu pięćdziesięciu tysięcy gatunków motyli, zaś u nas, w Polsce, około trzech tysięcy. Ciekawostką dla mnie jest fakt, iż należą do najbardziej ewolucyjnie rozwiniętej i skomplikowanej grupy owadów.
Ich ciało składa się z segmentów, które chroni chitynowy oskórek. Mają również błoniaste stawy, gwarantujące możliwość wykonywania swobodnych ruchów. Natomiast oskórek pokrywają dodatkowe łuski – stąd też ich fachowa nazwa. Interesujący jest ich cykl rozrodczy. Samica po akcie przekazania spermatoforu przez samca przechowuje go u siebie, aż dojdzie do złożenia jaj.
Z jaj wykluwają się gąsienice. Gąsienica siedzi z reguły na liściach lub w korze i je, i je, i je. Później organizm uspokaja się, nie je i przechodzi w fazę poczwarki. W środku poczwarki dojrzewa motyl. Następuje faza przepoczwarzenia się i po pewnym czasie z pogniecionego motylka kreuje się imago – dorosły motyl. A o motylach, ich barwach, gatunkach, ciekawostkach, można opowiadać godzinami! Może kiedyś…