Język angielski

Język angielski pojawia w szkole podstawowej pojawia się już na poziomie nauczania wczesnoszkolnego. Zazwyczaj nie jest to pierwszy kontakt uczniów z tym językiem. Pierwsze słowa i zwroty poznają jeszcze wcześniej, na przykład w przedszkolu czy żłobku. Zresztą język angielski jest obecnie tak powszechny, że występuje nawet w bajkach czy książeczkach dla najmłodszych.

W pierwszych klasach szkoły podstawowej nauka języka angielskiego realizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo. Obejmuje wszystkie podstawowe umiejętności, czyli rozumienie ze słuchu, mówienie, czytanie oraz pisanie. Dzieci w wieku 7-9 lat najchętniej uczą się poprzez zabawę, dlatego warto, aby język angielski również wzbudzał u nich pozytywne skojarzenia. Na lekcjach nauczyciele często sięgają po różne kreatywne gry, kolorowe pomoce naukowe i proste piosenki, dzięki którym poznawanie nowych słówek staje się o wiele bardziej atrakcyjne.

W pierwszej kolejności uczniowie uczęszczający na język angielski w szkole podstawowej poznają słówka związane z osobami oraz miejscami, które są im najbliższe. Dotyczą one rodziny, przyjaciół, miejsca zamieszkania, szkoły oraz ich najbliższej okolicy. Następnie dowiadują się, jak mogą nazwać po angielsku swoje ulubione zajęcia, zabawy, dyscypliny sportowe. Poznają angielskie słownictwo związane z jedzeniem, z kolorami, z robieniem zakupów w sklepie. Oprócz tego nazwy zwierząt, roślin, a także popularne zawody. Zwykle w trakcie roku szkolnego pojawiają się także lekcje dotyczące obchodzonych właśnie świąt, nadchodzących ferii czy wakacji. Naturalnie język angielski w nauczaniu wczesnoszkolnym to nie tylko poznawanie kolejnych rzeczowników. Równolegle uczniowie konstruują proste zdania z czasownikami być, mieć, chodzić itp. Potem, kiedy już dobrze opanują cyfry i liczby, uczą się, jak zapytać o godzinę i w jaki sposób udzielić odpowiedzi.

W kolejnych klasach szkoły podstawowej, czyli od klasy IV do VIII, język angielski pojawia się średnio w zakresie trzech godzin lekcyjnych tygodniowo. Może pojawić się podział klasy na grupy różniące się poziomem biegłości w operowaniu językiem. Niekiedy grupy są też łączone międzyklasowo. Wtedy język angielski mają wspólnie uczniowie z dwóch czy nawet trzech równoległych klas. Materiał realizowany na lekcjach jest związany między innymi z podróżami. Dotyczy tam przydatnych umiejętności jak pytanie o drogę i prawidłowe interpretowanie otrzymanych wskazówek, kupna biletów czy rezerwacji pokoju w hotelu. Z podróżami łączy się też oczywiście dział związany z jedzeniem. Dostarcza słownictwa oraz zwrotów umożliwiających zrozumienie oferty restauracji oraz zamówienie ulubionego dania. W trakcie podróży zdarzają się też mniej przyjemne sytuacje, zmuszające się do skonsultowania się z lekarzem. Język angielski realizowany w szkole podstawowej przygotowuje uczniów również na takie przypadki. Dzięki lekcjom poświęconym zdrowiu uczniowie nie tylko potrafią nazwać różne części ciała, ale także opisać dolegliwości i samopoczucie. Poznają podstawowe choroby i rodzaje kontuzji.

W toku nauczania pojawia się słownictwo związane z kulturą i sztuką: kinem, teatrem, malarstwem, rzeźbą. Uczeń powinien potrafić wyrazić po angielsku swoją opinię na temat danego spektaklu, koncertu czy dzieła. W klasach IV-VIII dużą uwagę poświęca się oczywiście również gramatyce. Język angielski ma wszakże do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko czas teraźniejszy, przeszły i przyszły. Do tego dochodzi chociażby stopniowanie przymiotników i przysłówków, prawidłowa składnia w zdaniach twierdzących, pytających i przeczących, strona czynna i bierna, zdania złożone, zdania w mowie zależnej.

Cały czas na lekcjach równolegle rozwijane powinny być umiejętności mówienia, czytania, rozumienia ze słuchu oraz pisania. Dużo jednak zależy od poszczególnych przypadków. Jedni uczniowie lepiej radzą sobie z mówieniem, inni z pisaniem. Niemniej język angielski jest w dzisiejszych czasach tak przydatny, że wręcz niezbędny. Ułatwia codzienne funkcjonowanie, nawet jeżeli nie wybieramy się poza granice Polski. Wykorzystujemy go do nauki, do pracy, ale też do rozrywki czy do komunikowania się z osobami z całego świata. A przecież nasze rodziny czy grupy znajomych stają się coraz bardziej międzynarodowe. Język angielski umożliwia także np. przeczytanie ulubionej książki w oryginale albo ułatwia komunikację podczas internetowej rozgrywki z graczami z zagranicy.

Zgłębiając język angielski niejednokrotnie natrafiamy na słowa lub zwroty, których nie rozumiemy. Ich objaśnienia znajdziesz na naszym portalu oraz w aplikacji ZDAY. To narzędzie edukacyjne pomagające w nauce szkolnych przedmiotów. Prezentuje treści w kolejności zgodnej z Twoim podręcznikiem, dzięki czemu oszczędzisz czas. Zawsze będziesz mieć pod ręką to, czego aktualnie potrzebujesz. Bez względu na to, czy chodzi o język angielski, język polski, matematykę, historię, fizykę, chemię, biologię czy geografię. ZDAY to najlepszy pomocnik ucznia szkoły podstawowej i średniej.

Zobacz też inne przedmioty

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.