Księga dżungli – Bajka
,,Księga Dżungli” autorstwa Rudyarda Kiplinga składa się z kilku historii różnych bohaterów. Najpierw opowiada o chłopcu, który jest wychowywany przez wilki w dżungli. Nazywał się on Mowgli i nie wiedział, jak żyć wśród innych ludzi. W kolejnej części ,,Biała foka” foka szuka miejsca, w którym ona i jego bracia będą mogli żyć normalnie bez ludzi i ich brutalności wobec nich. Z kolei ,,Rikki-Tikki-Tavi” opowiada o zwierzęciu, które jest dobre w polowaniu na węże. Jest on bohaterem, gdyż uratował rodzinę Teodorka- swojego przyjaciela. Rodzina Teodorka była zagrożona z powodu dwóch kobr. Kolejna część pod nazwą ,,Toomai, druh słoni” przedstawia nam człowieka o imieniu Toomai, który ujrzał taniec słoni. Jest tym zafascynowany. Ostatnia część z kolei nazywa się ,,Słudzy jej królewskiej mości”, porusza ona temat losów zwierząt w armii brytyjskiej, które są tam wykorzystywane jako transport i zmuszane do walk. Wydarzenia zawarte w opowiadaniach rozgrywają się w Indiach w XIX wieku, oprócz wydarzeń z ,,Biała Foka ” które odbywały się na wybrzeżu Morza Północnego. Pierwsza część bajki miała swoją premierę w 1967 roku.
Ze względu na wiele części i różnorodność owej bajki przewija się w niej wielu bohaterów. Głównym bohaterem owej książki jest Mowgli. Jest on synem drwali, lecz wychowują go wilki z powodu tego, że jego rodziców zaatakował tygrys Shere Khan. Mowgli jest całkowicie nagi, bez ubrań, jest bardzo silnym, mężnym, odważnym chłopcem. Uwielbia się bawić z małymi wilkami – swoimi braćmi. Jest bardzo bystry, przez co szybko i z łatwością uczy się nowych rzeczy. Ma on dobre serce, kocha swą rodzinę i przyjaciół. Jest wdzięczny za wszystko. Matka wilczyca – jest to wilczyca nazywana ,,Diablicą”, która wzięła pod opiekę Mowgliego i go wychowywała z miłością, poświęciła mu swe życie. Nadała mu imię ,,żaba” Ojciec wilk- on natomiast jest wilczym ojcem Mowgliego, również go kocha i traktuje jak własnego syna.
Bagheera- jest ona piękną panterą koloru czarnego. Jest bardzo blisko z Mowglim, dobrze się dogadują, jest również jego opiekunką. Jest bardzo rozsądna.
Kaa- stary, doświadczony pyton. Potrafi on z łatwością hipnotyzować co wykorzystuje w swoich polowaniach, jego umiejętności bardzo się przydają, między innymi pomogły uratować Mowgliego.
Baloo- stary niedźwiedź uczący Mowgliego i młode wilki. Nauczył swojego ucznia magicznego zaklęcia. Jedną z jego metod było bicie chłopca, robił to, gdy ten robił coś źle. Dobrze zna prawo dżungli.
Kotlik- syn Łowcy Morskiego, bardzo cierpliwy, wytrwały, odważny. Ma on rzadkie białe futro. Szuka on wymarzonej krainy z dala od złych ludzi, którzy mordują foki. Pomagają mu w tym krowy morskie poprzez wskazanie drogi do nieodkrytego wybrzeża.
Buldeo- posiada staroświecki muszkiet, jest strzelcem, który chciał zdobyć skórę Shere Khana, którą posiadał Mowglie. Jego pragnienie doprowadziło do najazdu ludzi na chłopca, przez co wygnano go z dżungli.
Mały Toomai jest synem dużego Toomai. Jego marzeniem jest zostanie poganiaczem słoni. Widział legendarny taniec słoni.
Rikki-Tikki- Tavi jest zaś wiernym mangustą, bystrym i niezwykle przebiegłym.
Shere Khan- tygrys który napadł na rodziców Mowglie. Zginął przez przygniecenie przez bawoła. Prześladował on Mowgliego z tego powodu, iż chciał go zjeść, przysiągł mu zemstę.
Duży Tomai- poganiacz słoni. Nie lubił pracy w dżungli.
Plan wydarzeń:
1. Napaść tygrysa Shere Khan na rodziców Mowgliego
2. Przygarnięcie chłopca przez wilki
3. Wilcza rodzina wraz z Mowglim w stadzie
4. Wyprawa Mowgliego do wioski ludzi
5. Stado małp i wąż Kaa
6. Zabójstwo tygrysa Shere Khan przez Mowgliego
7. Biała foka znajduje upragnioną krainę
8. Walka z kobrami
9. Mały Toomai zostaje przywódcą stada słoni.
10. Zwierzęta w armii brytyjskiej
Książka ,,Księga Dżungli” uczy nas przede wszystkim miłości, tolerancji i zrozumienia. Mowglie jest inny niż wszyscy inni w dżungli, jednak znajduje swoją drogę. Książka nas uczy, że to nie rasa, kolor skóry, wygląd się liczy, jest najważniejszy. Ukazuje nam, że powinniśmy zwracać uwagę na zachowanie, charakter i traktowanie przez daną osobę. Bo to nie jej wygląd będzie z nami w złych chwilach, lecz charakter, wnętrze. Opowiadania uczą nas wzajemnego szacunku do każdego bez wyjątku, nawet jeżeli bardzo różni się od nas, powinniśmy chociaż spróbować się zjednoczyć, poznać. Nigdy nie wiemy, co nas spotka i jaki kto jest, być może właśnie ta osoba może okazać się naszą ,,bratnią duszą” może jednak odnajdziemy wiele cech wspólnych i pasji, do których wygląd w ogóle nie jest potrzebny.
W książce również występują prawa dżungli. Są one wzorem dla naszej ludzkiej niegodności. Świat jest przedstawiony okiem zwierzęcia, które widzi krzywdy wyrządzane przez ludzi, dzięki czemu możemy w krytyczny sposób ocenić ludzką społeczność. Jednak autor podkreśla, że rasa ludzka jako jedyna jest obdarzona wolną wolą, a zwierzęta działają pod wpływem instynktu, co jednak nie usprawiedliwia ludzkich poczynań.
Moim zdaniem bajka ,,Księga Dżungli” jest bardzo mądra i przydatna. Porusza ona ważne tematy, które przywołują do refleksji. Myślę, że dużo można się dzięki niej nauczyć i wyciągnąć wiele wniosków.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!