Muminki – Bajka
Muminki to istoty wymyślone przez Tove Jansson, których przygody opisane są w dziewięciu książkach (z czego pierwsza „Małe trolle i duża powódź” wydana została w 1945 roku) i dwudziestu dwóch komiksach jej autorstwa oraz w pięćdziesięciu dwóch komiksach Larsa Janssona. Dzieła zostały przełożone na ponad trzydzieści języków oraz poddane adaptacjom filmowym, teatralnym i radiowym. Akcja rozgrywa się w pewnej dolinie w Finlandii. Występują tam różne stworzenia, z których każde jest wyjątkowe na swój sposób.
KSIĄŻKI
– Małe trolle i duża powódź (pierwsze polskie wydanie – rok 1997)
Książka przedstawia przygody związane z poszukiwaniami Taty Muminka. Nie została zekranizowana. Po raz pierwszy pojawia się Ryjek.
– Kometa nad Doliną Muminków
Opowieść dotycząca nadejścia komety, która uniemożliwia spokojne życie w Dolinie Muminków. Bohaterowie udają się na wyprawę do obserwatorium w Górach Samotnych. Pojawiają się: Włóczykij, Panna Migotka, Migotek, Paszczak i Piżmowiec.
– W Dolinie Muminków
Książka przedstawia zimę i lato w Dolinie Muminków. Opisuje problemy związane z kapeluszem Czarnoksiężnika, podróż na Samotną Wyspę Hatifnatów, historię o Królewskim Rubinie oraz poznajemy Topika i Topcię. Po raz pierwszy pojawia się Buka, a po raz ostatni występują Piżmowiec i Migotek.
– Pamiętniki Tatusia Muminka
Przedstawiona jest historia młodości Tatusia Muminka, nieco ubarwioną przez niego. Zawiera informacje o rodzinach Włóczykija i Ryjka oraz Małej Mi. Autor proponuje, by po przeczytaniu pamiętników, zacząć je czytać jeszcze raz, ze względu na pewne nieścisłości.
– Lato Muminków
Książka opisuje historię powodzi, podczas której bohaterowie stracili dom. Tatuś Muminka, pod wpływem sytuacji decyduje się stworzyć sztukę teatralną pod tytułem „Narzeczone lwa, czyli więzy pokrewieństwa”.
– Zima Muminków
Opowieść ukazuje życie Muminka, który w czasie zimy obudził się i nie mógł znów zasnąć, tym samym zmuszony był poznać pewne prawa rządzące zimą.
– Opowiadania z Doliny Muminków
W książce zawarte są różne historie z życia rodziny Muminków.
– Tatuś Muminka i morze
Książka przedstawia historię Taty Muminka podróżującego po morzu.
– Dolina Muminków w listopadzie
Muminki występują tylko we wspomnieniach osób odwiedzających ich stary dom, podczas gdy rodzina przebywa na Wyspie.
CHARAKTERYSTYKA BOHATERÓW
Muminek – jest to ciekawy świata troll. Czerpie radość nawet z najdrobniejszych rzeczy. Jest łatwowierny i naiwny, ale posiada dobre serce i bardzo łagodne usposobienie.
Mamusia Muminka – jest bardzo opanowana, cierpliwa i wyrozumiała. Zdaje sobie sprawę, że każdy najlepiej uczy się na swoich błędach.
Tatuś Muminka – jest to pisarz, bardzo niedojrzały jak na swój wiek. Jest dumny ze swojej pozycji w rodzinie. Fascynuje go morz i burze.
Mała Mi – mieszka z rodziną Muminków. Jest złośliwa, czasem nawet agresywna. Zawsze mówi to, co myśli i, mimo że czasem bywa złośliwa dla innych ma pozytywne podejście do życia.
Włóczykij – jest on włóczęgą. Nie przywiązuje wagi do dóbr materialnych. Jest zamknięty w sobie, ale mimo to pozytywnie nastawiony do życia. Nosi stary płaszcz i wielki kapelusz oraz potrafi grać na harmonijce. Jest najlepszym przyjacielem Muminka.
Ryjek – jest leniwy i bardzo tchórzliwy. Został zaadoptowany przez rodzinę Muminków.
Panna Migotka – jest ukochaną Muminka i przyjaciółką Małej Mi. Marzy o księciu na białym rumaku. Posiada umiejętność zmiany koloru w zależności od nastroju.
Migotek – brat Panny Migotki. Jest bardzo inteligentny i dobrze zorganizowany.
Buka – purpurowa istota o potężnej budowie ciała. Zamraża ziemię wszędzie tam, gdzie się pojawi. Wzbudza strach i tęskni za ciepłem.
Topik i Topcia – wykradli Buce Królewski Rubin. Posługują się własnym, trudnym do zrozumienia językiem.
PROBLEMATYKA
W każdej książce poruszane są różne tematy i płynie z nich wiele morałów. Do najbardziej godnych uwagi przekazów moim zdaniem należą:
Dobrze czy źle być samotnym
– Nie każdy musi być przyjacielem każdego
Muminek znalazł smoka i chciał, by byli przyjaciółmi. Nie zaprzestawał działań, aby się zaprzyjaźnić. Smok wybrał jednak Włóczykija. Na nikim nie można wymuszać przyjaźni.
– Trzeba bronić swojego zdania
Paszczak pracował w lunaparku, co go nie satysfakcjonowało. W domu również wykonywał różne prace. Nie potrafił wyrazić swojego zdania, dlatego był wykorzystywany przez innych.
– Jeśli ktoś jest inny, to nie znaczy, że gorszy
Nini była niewidzialna, co było trudne do przyswojenia przez Muminków, jednak przyjęły ją do swojej grupy. Nini powoli stawała się widzialna.
– To, co nieznane, zawsze pociąga
Tata Muminka, mimo że miał dom i rodzinę, wciąż tęsknił za czymś. W czasie podróży zauważył łódź Hatifnatów i wyraźnie się zmienił. Marzył o tym, aby wyjaśnić ich tajemnicę, jednak rozczarował się, gdy udało mu się tego dokonać.
– Nie naśladujmy ślepo innych
Muminki dowiedziały się, że nadchodzi Wigilia. Wszyscy wokół byli zajęci przygotowaniem do świąt i nikt nie miał czasu wytłumaczyć na czym polegają te święta. Muminki naśladowały sąsiadów zupełnie nie rozumiejąc, po co muszą to wszystko robić.
OCENA
Według mnie bajka „Muminki” jest bardzo pouczająca. Widzimy, na przykładzie wymyślonych stworzeń wiele działań, które możemy przypisać zwykłym ludziom.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!