Nagrody:
animacja zdobyła dwa Oscary w roku 1996 w następujących kategoriach: Najlepsza muzyka oryginalna oraz Najlepsza piosenka („Colors of the Wind”; polski tytuł to „Kolorowy wiatr”). Ponadto również w roku 1996 „Pocahontas” zdobyła Złoty Glob oraz Nagrodę Grammy za najlepszą piosenkę.
Czas i miejsce akcji: Ameryka Północna, osada Indian; dokładny rok jest nieokreślony, jednak ze względu na tło historyczne i kolonializm można przyjąć, że jest to wiek XVII.
Główni bohaterowie:
– Pocahontas – córka wodza Powhatana. Młoda, piękna kobieta indiańskiego pochodzenia o kruczoczarnych włosach. Cechuje ją ciekawość świata i szacunek do natury. Na szyi nosi turkusową ozdobę i zawsze chodzi boso.
– John Smith – młody mężczyzna, Anglik, który wraz z innymi przybył do Nowego Świata w poszukiwaniu złota. Zmienia tok swojego myślenia za sprawą poznania Pocahontas i rosnącego uczucia pomiędzy nimi. John miał jasne włosy, błękitne oczy, był dobrze zbudowany i przystojny.
– Meeko – szary szop, który jest najlepszym przyjacielem Pocahontas. Uwielbia jeść smakołyki, jest ciekawski, psotny i zawsze radosny.
– Flit – mały ptaszek – koliber – który jest nieufny wobec Johna. Jest głosem rozsądku Pocahontas, który dziewczyna często ignoruje. Odważny i roztropny koliber ma zielono-białe umaszczenie.
– Babcia Wierzba – mistyczna dusza zaklęta w czterystuletniej wierzbie. Zawsze służy dobrą radą, posiada życiową mądrość.
– Powhatan – wódz Indian, ojciec Pocahontas. Jest surowy i bardzo nieufny wobec Anglików. Mimo szorstkości kocha swoją córkę i zrobi wszystko, aby była szczęśliwa.
– Gubernator John Ratcliffe – wyniosły mężczyzna, którego interesuje tylko władza i bogactwo. Czarny charakter, bezlitośnie niszczący lasy i chcący wytępić wszystkich Indian stających mu na drodze. Jego celem, oprócz bogactwa, jest uzyskanie tytułu szlacheckiego od króla Jakuba. Na końcu zostaje przez niego ukarany.
Streszczenie fabuły:
Spokojne dotychczas życie w niewielkiej osadzie Indian zmienia się wraz z przybyciem do Nowego Świata angielskich osadników i poszukiwaczy złota. Grupą mężczyzn dowodzi Gubernator Ratcliffe, którego cechuje bezkresna pazerność i chęć szybkiego wzbogacenia się. Pocahontas jako pierwsza dostrzegła zbliżający się okręt, co wzbudziło jej ciekawość, ale też obawę. Ukradkiem obserwowała nowo przybyłych, a w szczególności mężczyznę o blond włosach i niebieskich oczach – Johna Smitha. Córka wodza pokonuje nieufność i zaprzyjaźnia się z młodzieńcem, pokazując mu przepiękny świat natury i wierzeń Indian, którzy zawsze starają się żyć z nią w zgodzie. John Smith wywodzi się z całkiem odmiennego świata, gdzie cywilizacja ekspansywnie się rozwija, a dla ludzi najważniejsze jest bogactwo. Szybko przekonuje się,
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
że indiańskie ziemie nie są usiane złotem, a ich mieszkańcy nie bają o rzeczy materialne. Dla Pocahontas i jej pobratymców z plemienia ważne jest, aby szanować otaczający świat i każdą, nawet najmniejszą istotkę, która go zamieszkuje. Najlepszymi przyjaciółmi młodej kobiety są zwierzęta – koliber o imieniu Flit i psotny szop Meeko. John Smith zakochuje się w Pocahontas. Fascynuje go to, w jaki sposób kobieta spogląda na świat. Pomiędzy młodzieńcami rodzi się uczucie. Niestety sielanka zakochanych szybko się kończy. John musi być lojalny wobec Gubernatora i swojego kraju (Anglii). Wszelkie jego próby powstrzymania kolegów przed niszczeniem ziem Indian kończą się porażką. Konflikt zaognia się z dnia na dzień, aż dochodzi do konfrontacji pomiędzy uzbrojonymi w broń palną Anglikami, a dzierżącymi łuki Indianami. Zrozpaczona Pocahontas szuka pomocy u Babci Wierzby, której dusza została zaklęta w pniu drzewa. Dziewczyna podąża za głosem serca i łagodzi konflikt pomiędzy zwaśnionymi stronami, przekonując wszystkich, że wojna do niczego nie prowadzi. Anglicy i Indianie dochodzą do wniosku, że muszą nauczyć się żyć w pokoju. John Smith wyjeżdża i wraca do domu, prosząc ukochaną, aby pojechała z nim. Pocahontas kocha Johna, jednak równie mocno kocha ziemie, na których się wychowała, swego ojca i plemię. Podejmuje decyzję i zostaje, rozstając się z ukochanym.
Tematyka i morał:
„Pocahontas” przypomina historię Romea i Julii. Młodzi ludzie pochodzą z całkiem odmiennych światów, ich ludy popadają w konflikt, mimo wszystko zakochani znajdują wspólny język. Oprócz wątku romansu, ta niepozorna animacja porusza ważny temat niszczenia, grabienia ziem Indian, wysiedlania, mordowania i przepędzania ich przez żądnych skarbów Europejczyków. Polityka i kolonializm są zaledwie tłem tej pięknej opowieści, jednak zwracają uwagę na problem Indian, którzy zostali wytrzebieni lub zamknięci w rezerwatach. Bajka uczy poszanowania dla odmienności kulturowej, wierzeń i pokazuje, że zawsze trzeba próbować żyć w pokoju. „Pocahontas” przekonuje, że wszyscy są jednym ludem i nie warto toczyć pomiędzy sobą wojen i walk. Ważnym elementem w tej bajce jest też natura, której jesteśmy częścią i musimy ją szanować.
Kolejne części: „Pocahontas 2: Podróż do Nowego Świata”, 1998 rok.
Ciekawostki:
– Inspiracją do stworzenia postaci Pocahontas była prawdziwa indiańska dziewczyna, która miała na imię Matoaka (Białe Pióro). Była jednak sporo młodsza od filmowej odpowiedniczki, a jej związek z Johnem Smithem opierał się na przyjaźni. Twórcy animacji zmienili sporo faktów z tej legendarnej historii, aby była bardziej przystępna dla dzieci.
– Pocahontas była siódmą księżniczką w bajkach Disney’a.
– W projektowanie postaci Pocahontas było zaangażowanych aż pięćdziesięciu pięciu animatorów.
– Polska wersja językowa zasłynęła z piosenki pod tytułem „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Edyty Górniak. Jednak głosu tej postaci (Pocahontas) użyczyła Małgorzata Foremniak.
Dodaj komentarz jako pierwszy!