🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

She-ra i księżniczki mocy – Bajka

She-Ra i księżniczki mocy to animowany serial pochodzący z 2018 roku. W latach 80’ powstały dwa sezony serialu o podobnej nazwie “She-Ra — księżniczka mocy”, który jest spin-offem serialu “He-Man i władcy wszechświata”. W przeciągu około trzech ostatnich lat zostały wydane książki i powieści graficzne na podstawie nowszego serialu, które nadal nie są dostępne w języku polskim. Zamierzam się skupić na serialu pochodzącym z XXI wieku, ponieważ uważam, że ma więcej wartości i zalet oraz jest mi bardziej znajomy, niż pozostałe elementy tego uniwersum.
Pierwszy sezon “She-Ra i księżniczki mocy” został wyprodukowany w 2018 roku przez DreamWorks Animation. Producentką serialu jest Noelle Stevenson. Aktualnie serial posiada 52 odcinki odpowiadające 5 sezonom. Kategoria wiekowa produkcji wynosi 7+.
Akcja serialu dzieje się na planecie Etheria, którą zamieszkuje Rebelia zadomowiona obok Whispering Woods oddzielających Królestwa Rebelii od Strefy Trwogi zamieszkiwaną przez Hordę. Główną postacią serialu jest Adora, która jako sierota została wychowana przez Shadow Weaver będącą członkinią Hordy. Adora od dziecka jest szkolona na dowódcę armii razem z Catrą i resztą swojej drużyny. W pierwszym odcinku główna bohaterka odkrywa magiczny miecz, który jest jej przeznaczony. Podczas nocnych poszukiwań tajemniczego przedmiotu Adora zostaje pojmana przez księżniczkę mocy Glimmer i łucznika Bow należących do rebelii. To dzięki nim odkrywa, że Horda zabija niewinnych mieszkańców Whispering Woods, żeby zdobyć przewagę nad rebelią i zniszczyć Bright Moon. Głównym wątkiem serialu jest walka między dwoma stronami i odkrywanie przez Adore, że zostało jej przeznaczone bycie She-Rą, która ma za zadanie przywrócić pokój i równowagę na planecie.
Serial przekazuje mnóstwo ważnych wartości i do tego bawi. W trakcie oglądania jesteśmy w stanie raz płakać ze szczęścia, a raz ze smutku. Szczególnie poruszająca jest historia Catry, która od dziecka była dyskryminowana przez Shadow Weaver, co zaczyna silnie odczuwać na przeciągu wszystkich sezonów. Przez to czuje, że Adora, która się nią opiekowała przez całe dzieciństwo, nie jest jej prawdziwą przyjaciółką. Od dziecka jedynym pragnieniem Catry było bycie lepszą od Adory i zostanie wysokim dowódcą Hordy. W osiągnięciu marzenia pomaga jej determinacja i dążenie do celu za wszelką cenę, co jak później sobie uświadamia jest błędnym podejściem.
Podczas oglądania możemy zauważyć niesamowitą tolerancję panującą na planecie. Żadna z postaci nie traktowała Bow, który jest ciemnoskóry gorzej, niż innych lub nie przypominała mu o jego kolorze skóry. W dzisiejszych czasach takie sytuacje zdarzają się niestety zbyt często. To samo tyczy się Catry lub Scorpii, które są hybrydami. Obie były szanowane przez wszystkich i nigdy nie doświadczyły niesprawiedliwości przez swój wygląd i rasowe zmieszanie.
Bardzo zadowalające w serialu jest pokazanie różnych typów ciała. Uważam, że pozytywnie to wpływa na dzieci i młodzież, a nawet dorosłych, którzy różnią się wagą lub kształtami od innych. Bohaterowie nie wytykają innym pulchnej twarzy, fałdek lub kilku dodatkowych kilogramów. Takie podejście powinno obowiązywać na całym świecie.
W Polsce i w różnych krajach na świecie inne orientacje, niż heteroseksualność są kontrowersyjne. Bycie nieheteroseksualnym jest zakazane przez prawo w ponad 70 krajach. Natomiast w Etherii takie podejście nie wchodzi w grę. Serial przedstawił nam kilka queerowych postaci, które nie doświadczają dyskryminacji, ani nietolerancji. Ojcowie Bowego są przedstawieni w naprawdę przyjazny sposób, a ich nadopiekuńczość jest niesamowicie słodka. Relacja Catry i Adory jest dość skomplikowana, jednak od początku serialu widać między nimi chemię, która umie roztopić każde serce. Pomimo swoich kłótni i odmiennych poglądów nadal czują do siebie nawzajem silne uczucia, a ich walka o siebie trwa tak długi czas, że z każdą wspólną sceną mamy nadzieję na pocałunek lub przynajmniej uczuciowe trzymanie się za ręce. Doceniam, że nie tylko poboczne postacie należą do nieheteroseksualnej społeczności, ponieważ kulturze filmowej potrzeba więcej reprezentacji LGBTQ+ w głównych bohaterach. Takie rzeczy częściej powinny być pokazywane w serialach i filmach, czym bardziej dla dzieci, żeby mogły wiedzieć, że mogą kochać kogo tylko chcą, i to jest w porządku. Dzięki temu od początku, gdy uświadomią sobie, że nie są heteroseksualne lub cis płciowe będą się akceptować.
Serial zaznacza, jak ważna jest praca zespołowa i pokazuje, że proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości lub czymś złym. Dzięki pracy zespołowej postacie osiągają więcej, niż udałoby im się to zrobić w pojedynkę. Pomimo że na początku nie wszyscy się dogadują to w końcu udaje im się osiągnąć porozumienie i stają się przyjaciółmi, którzy wspierają się na dobre i na złe.
Postacie przez cały czas zmagają się z przeszkodami, które stopniowo uczą się pokonywać. Dzięki temu stają się silniejsi i bardziej pewni kolejnego zwycięstwa. Ciekawym wyborem producentki było pokazanie zmagań obu stron sporu. Choć w niektórych scenach jest wyraźnie pokazane, że Horda jest zła, to obserwując losy jej członków można zauważyć, że nie są oni źli do kości. Niektórzy z nich zostali okłamani, inni chcą spełnić swoje marzenie, które zostało na nich wymuszone, a jeszcze innym zostały wmówione wartości, które są demoralizujące i krzywdzące. Serial pokazuje, że osoby stojące po “złej stronie” nie zawsze tego chcą i mogą się zmienić.
W serialu jest rozważanych wiele moralnych kwestii i decyzji, z którymi zmagają się bohaterowie. Adora mimo przywiązania do swojego domu bez dłuższego zastanowienia porzuca nikczemną Hordę, ponieważ tak zrobiłby dobry człowiek. To samo tyczy się tego, że uratowała Glimmer i Bow pomimo tego, że ją pojmali. Zamiast podjęcia się ratunku mogła uciec i o wszystkim powiadomić Hordę, jednak nie chciała pozwolić, aby ktoś ucierpiał.
“She-Ra i księżniczki mocy” przekazuje mnóstwo szlachetnych wartości, które są łatwe do przyswojenia dzięki pięknej oprawie graficznej i ciekawej historii. Uważam, że ten serial powinien zastąpić nudne i przestarzałe lektury szkolne. W XXI wieku bardzo ceni się tolerancję, a to jest głównym przekazem “She-Ra i księżniczki mocy”. Mimo iż serial jest skierowany w stronę dzieci to niejeden dorosły lub nastolatek będzie się dobrze bawił podczas oglądania.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!