Rozwiązujesz dyktando:

12 prac Heraklesa

Chociaż jestem uczniem klasy drugiej to już zainteresowała mnie Mitologia grecka, więc postanowiłem napisać o dwunastu pracach Heraklesa (herosa, który miał bardzo, bardzo dużo siły). Ale dość wstępu, zaczynamy!
Kuzyn Heraklesa (Eurysteusz) zadał mu dwanaście niebezpiecznych, trudnych zadań.
1. Oto pierwsze zadanie: pokonaj lwa nemejskiego. Ów lew był niepokonany gdyż jego futro było odporne na każdą broń. Herakles chociaż walczył na gołe ręce pokonał lwa z Nemei. 2.
2. Eurysteusz powiedział: dobrze oto drugie zadanie, Hydrę musisz zabić! Dam ci również wskazówkę, że znajdziesz ją w dużej jaskini w Lernie. Pokonanie Hydry było jednym z trudniejszych zadań ponieważ potwór miał wiele głów i za każdą ściętą głowę wyrastały mu aż dwie nowe! Herakles odkrył która głowa czyni potwora nieśmiertelnym. Udało mu się, zgładził Hydrę. 3.
3. Kolejne zadanie: przynieś łanię kerynajską, powiedział Eurysteusz. Heraklesowi udało się ją schwytać, chociaż była bardzo szybka.
4. Czwarte zadanie było też nie lada wyzwaniem, musiał zanieść straszliwego dzika erymantejskiego. 5.
5. Piąte zadanie było niewyobrażalnie trudne, Herakles miał wygonić ogromne ptaki. Otóż te ptaszyska miały żelazne szpony i skrzydła, a ich jedyny pokarm to ludzkie mięso. Atena dała Heraklesowi grzechotki o takiej częstotliwości, od której ptaki uciekały.
6. Erysteusz powiedział: dobrze sobie poradziłeś ale Atena ci pomogła, teraz sam musisz posprzątać stajnię króla Augiasza. W tej stajni panował bałagan, nawóz nie był wynoszony i dominował tam brud. Ale dzięki swojej nadludzkiej sile Herakles zmienił nurt pobliskiej rzeki i zalał wodą całą stajnię przy tym wyczyścił ją. 7.
7. Jako siódme zadanie Herakles miał pozbawić Kretę wściekłego byka. Udało mu się i to. 8.
8. Na ósme zadanie Herakles musiał poskromić klacze króla Diomedesa, które również jak wielkie ptaki karmiono ludzkim mięsem.9.
9. Zadanie dziewiąte Herakles miał dlatego, że córka Eurysteusza wymarzyła sobie pas należący do Hippolity, królowej wojowniczych Amazonek. Herakles pokonał Hippolitę w pojedynku. A Hippolita oddała mu pas. 10.
10. Dziesiąte zadanie to Gerion, wielki potwór który ma aż trzy głowy, sześć rąk i sześć skrzydeł. Wszyscy którzy chcieli się z nim zmierzyć kończyli porażką. Gerion miał również psa o dwóch głowach. Herakles, jednak nie odniósł porażki, wygrał z potworem. 11.
11. Jedenaste zadanie odbyło się w ogrodzie Hesperyd. Był tam olbrzymi wąż o imieniu Ladon. Strzegł świętej jabłoni Hery, na której rosły złote jabłka. Herakles użył zatrutych strzał żeby zastrzelić węża. Wrócił więc do Króla ze złotymi jabłkami. Erysteusz bał się gniewu Hery więc zwrócił jej jabłka. 12.
12. Teraz ostatnie zadanie dwunaste. Herakles miał zejść do piekła i przyprowadzić Cerbera Trójgłowego. Zrobił sobie zbroję ze skóry lwa i był gotów.
Wykonał wszystkie dwanaście prac i stał się jednym z bogów Olimpu!

Podobała się historia? Inne też znajdziecie w Mitologii Greckiej!

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando