Rozwiązujesz dyktando:

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Bądź bezpieczny na chodniku, na poboczu, na przejściu dla pieszych i na ścieżce rowerowej!
Punkt 1. Na chodniku. Pamiętaj, że chodnik służy do chodzenia, to znaczy, że nie możesz tam biegać, skakać i bawić się lub grać na przykład w piłkę nożną. Trzeba uważać na innych przechodniów, rozglądać się, a także patrzeć pod nogi, aby nie potknąć się i nie skręcić lub złamać sobie nóżki.
Punkt 2. Na poboczu. Możesz iść poboczem gdy nie ma chodnika, ale musisz trzymać się skraju jezdni. Jeśli ujrzysz znak zakazu ruchu pieszego to nie wolno ci wejść na pobocze. Możesz chodzić wyłącznie lewym poboczem, a więc w kierunku przeciwnym do samochodów jeżdżących po jezdni. Jeśli maszerujesz poboczem o zmierzchu pamiętaj, że trzeba mieć przy sobie, na ubraniu element odblaskowy, wtedy nadjeżdżający kierowca zobaczy cię z dużej odległości i zdąży ominąć.
Punkt 3. Na przejściu dla pieszych. Kiedy chcesz przejść na drugą stronę ulicy, po której jeżdżą samochody musisz poszukać przejścia dla pieszych. Przejście dla pieszych jest oznaczone znakiem drogowym oraz „zebrą” czyli namalowanymi na ulicy pasami koloru białego. Zanim przejdziesz na drugą stronę ulicy zatrzymaj się na chwilę, spójrz najpierw w lewo, potem w prawo i zanim postawisz swoją stópkę na jezdni jeszcze raz spójrz w lewo. Zacznij przechodzić dopiero wtedy, gdy nadjeżdżające samochody zatrzymają się aby cię przepuścić. Przenigdy nie wbiegaj na jezdnię!
Punkt 4. Na ścieżce rowerowej. Jeśli nie miałeś jeszcze 10 urodzin to możesz jeździć na rowerze wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Najbezpieczniej jest jeździć po ścieżkach rowerowych. Nie wolno przejeżdżać na rowerze przez ulicę, kiedy zbliżysz się do przejścia dla pieszych musisz zejść z roweru i przeprowadzić go przez ulicę. Na rowerze jeździsz sam, nie możesz przewozić nikogo ani na ramie roweru ani na bagażniku!

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando