Rozwiązujesz dyktando:

Ciekawostki na temat Układu Słonecznego

W kosmosie znajduje się wiele gwiazd, wokół których krąży wiele planet. My mieszkamy na Ziemi, która jest trzecią planetą Układu Słonecznego. Naszą gwiazdą jest Słońce. Wokół niego krąży osiem planet i trzy planety karłowate. W skład Układu Słonecznego wchodzą też księżyce, komety, asteroidy i wiele innych małych obiektów, których jeszcze nawet nie odkryto.
Pierwszą planetą od Słońca jest Merkury. Jest to najmniejsza planeta w Układzie Słonecznym. Nie ma na niej atmosfery i nie nadaje się do życia na niej.
Kolejną planetą jest Wenus. Jest to najgorętsza planeta krążąca wokół Słońca, choć nie jest najbliższą planetą. Spowodowane jest to efektem cieplarnianym. To, co stało się na Wenus, jest ostrzeżeniem dla naszej planety, ponieważ u nas też jest duży problem z gazami cieplarnianymi. Gdy patrzymy na nocne niebo, to najjaśniejszym punktem, poza księżycem, jest Wenus.
Trzecią w kolejności planetą od Słońca jest Ziemia. To planeta, na której my żyjemy i jak na razie jedyna planeta w Układzie Słonecznym, na której wiemy, że jest życie. Ma jednego naturalnego satelitę, czyli księżyc.
Czwartą planetą od Słońca jest Mars, zwany czasem czerwoną planetą. Czerwony kolor zawdzięcza rdzy znajdującej się w marsjańskich skałach. Na Marsie panuje temperatura około minus sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Prawdopodobnie kiedyś było tam cieplej i wtedy na planecie była woda w stanie ciekłym. Ma dwa małe księżyce w kształcie ziemniaków, zwane Fobos i Deimos.
Za Marsem wokół Słońca krąży planeta karłowata Ceres. Planety karłowate to obiekty mniejsze od planet, które też krążą po orbitach wokół gwiazd.
Następne cztery planety to tak zwane gazowe olbrzymy, z których pierwszym jest Jowisz. Jest największy spośród planet krążących wokół Słońca. W tej chwili wiemy o jego 79 naturalnych satelitach. Największymi z nich są Io, Europa, Ganimedes i Kallisto. Na powierzchni Jowisza od przeszło 300 lat widać wielką, czerwoną plamę. Jest to gigantyczny cyklon, w którym mogłyby się zmieścić dwie planety wielkości Ziemi.
Kolejną, szóstą planetą od Słońca jest Saturn. Jest drugą co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Najbardziej charakterystyczną cechą tej planety są pierścienie. Są to kilkucentymetrowe bryłki lodu i skał, które krążą wokół planety. W tej chwili znamy 82 księżyce Saturna. Największy z nich, Tytan, to jedyny satelita w Układzie Słonecznym, który ma swoją atmosferę.
Planetą ze szczęśliwym numerem siedem jest Uran. Ma on 27 odkrytych księżyców. Ponieważ Uran jest pochylony, jedna pora roku trwa tam aż 20 lat. Jest około czterech razy większy od Ziemi.
Ostatnią planetą w Układzie Słonecznym jest Neptun. Wiemy o jego 14 satelitach. Ma błękitny kolor. Około 80% masy planety stanowi gęsta, lodowata ciecz.
Układ Słoneczny nie kończy się na ostatniej planecie. Dalej są jeszcze cztery planety karłowate, Pluton, który jeszcze niedawno był uznawany za planetę, Haumea, Makemake oraz Eris. Są też planetoidy, komety oraz inne małe ciała niebieskie.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando