Rozwiązujesz dyktando:

„Ikar – skrzydlaty chłopiec”

Mitologiczny Ikar jest uosobieniem ludzkich marzeń i tęsknoty za wolnością. Symbolizuje śmiałka, który chciał wyrwać ptakom tajemnicę lotu. I chociaż cel osiągnął jego ojciec, Dedal, to właśnie Ikar od wieków pobudza wyobraźnię artystów.
Kim był ten niezwykły młodzieniec, który jako pierwszy z ludzi szybował w przestworzach?
Ikar był synem genialnego architekta, twórcy labiryntu dla potwora Minotaura. Razem z ojcem pragnął powrócić do Aten, ale władca Krety nie wyraził na to zgody. Wówczas pomysłowy Dedal stworzył z ptasich piór, sklejonych woskiem, olbrzymie skrzydła. Ostrzegł syna przed grożącym mu niebezpieczeństwem i pouczył go, jak ma zachowywać się podczas podniebnej podróży. Kiedy wyruszyli w drogę, zachwycony lotem Ikar, zapomniał o ojcowskich przestrogach. Szybowanie w pobliżu obłoków pochłonęło go bez reszty. Doświadczył niesamowitych wrażeń, ale musiał za to zapłacić własnym życiem.
Motyw ikaryjski odnajdujemy w literaturze i sztuce. Pozwala artystom na wypowiadanie ogólnych prawd na temat samotności człowieka w sytuacjach zagrożenia oraz obojętności otoczenia na cudze tragedie.
Ludzie, zajęci na co dzień swoją pracą, również dzisiaj nie dostrzegają cudzych dramatów. Artyści wykorzystują motyw Ikara, by uczyć wrażliwości.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando