Rozwiązujesz dyktando:

Zaczyna się jesień

Dzieci z druhem drużynowym wybrały się na wycieczkę do lasu Był ranek, wśród gęstych pni drzew unosiły się mgły. Uczniowie zobaczyli, że w przyrodzie zaczyna panować już jesień. Liście na drzewach zmieniają barwy: są żółte, czerwone i brązowawe.
Przy wejściu do lasu na mosiężnej tablicy były umieszczone informacje o rosnących tutaj roślinach oraz o zakazie hałasowania. Dzieci dowiedziały się też, że w lesie żyją różne dzikie zwierzęta: lisy, niedźwiedzie, borsuki, wilki, jelenie i łosie. Drużynowy opowiedział im o warstwach lasu: niżej jest runo, a wyżej podszyt. Zwrócił też ich uwagę na grzyby. Jadalne to podgrzybki, kozaki i prawdziwki – te można zbierać. Trujące, jak muchomory czy borowiki szatańskie, trzeba omijać.
Wąską dróżką doszli do leśnej polany. Dookoła rosło wiele potężnych drzew. Po ich gałęziach skakały trzy wesołe wiewiórki. Zbierały orzechy i inne zapasy na zimę. W kilku miejscach widać było wśród gęstych gałęzi czerwone owoce jarzębiny. Dzieci zrobiły z nich korale. Druh urządził dla chętnych zawody w biegu na czas i tor przeszkód. Trzeba było jak najszybciej przebiec sto metrów, przeskoczyć wąski rów z wodą, zrobić dziesięć przysiadów i trzy skłony. Na mecie na każdego uczestnika czekała szklanka soku z marchewki i czekolada z orzechami. Wszystkie dzieci chętnie wzięły udział w zawodach sportowych.
W drodze powrotnej uczniowie nauczyli się rozpoznawać kilka gatunków drzew, takich jak sosny, buki, świerki, jodły i brzozy. Dowiedzieli się również, że jedno z poznanych przez nich drzew iglastych na zimę zrzuca swoje igły. Był to modrzew.
Do domów wszyscy wrócili bardzo zadowoleni. Pełni wrażeń, opaleni jesiennymi promieniami słońca, trochę zmęczeni wędrówką i udziałem w zawodach sportowych. Z wyprawy do lasu dzieci przywiozły kosz grzybów oraz bukiety liliowych wrzosów.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando