Rozwiązujesz dyktando:

Ważne w życiu wartości

Każdy człowiek ma w swoim życiu określone dla siebie wartości. Dla jednych najważniejsza jest rodzina, dom, a dla innych miłość i wartości duchowe. W trakcie swojego życia ludzie dostrzegają, co jest dla nich ważne i zmieniają swoje wartości. W moim życiu najważniejsze są pieniądze oraz sława.
Pieniądze to bardzo potrzebna wartość dzięki której można dużo osiągnąć i lepiej żyć. Kiedyś jeden ze znanych uczonych powiedział: „Nie ma gorszej dla ludzi potęgi jak pieniądz”. Dzięki nim możemy wszystko kupić: ubrania, domy, samochody, zwierzęta. Człowiek stara się o dobrą pracę, żeby dużo zarabiać. Dlaczego ludzie, których mobbinguje pracodawca nie odchodzą z pracy albo nie zgłaszają tego zdarzenia na policję ? Zapewne nie chcą oni stracić pracy, a przez to źródła swojego dochodu lub nie potrzebują kolejnej dawki stresu przed sądem i wydawania pieniędzy na rozprawę. Potwierdzeniem powyższej wartości jest książka pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Autor opisał w niej historię dwóch sióstr i starej wdowy. Alina była dobra, kochała przyrodę, natomiast Balladyna była jej przeciwieństwem. Jej celem była władza i pieniądze. Pewnego dnia do ich domu przyjechał książę, któremu wdowa podsunęła pomysł, że która z jej córek pierwsza uzbiera cały dzbanek malin zostanie jego żoną. Balladyna bojąc się, że siostra wygra, zabiła ją. Tak, więc bohaterka otrzymała pieniądze i miejsce na tronie. Drugą najważniejszą wartością dla mnie jest sława. Dzięki niej zaczynamy być bogaci i szanowani przez inne osoby. Niełatwo zostać osobą rozpoznawaną przez większą ilość ludzi, gdyż wiąże się to z ciężką pracą oraz olbrzymim wysiłkiem. Jest to jeden ze sposobów na uzyskiwanie dużych pieniędzy. Przykładem bohatera chcącego być sławnym i uwielbianym jest Próżny z „Małego Księcia” autorstwa Antoine de Saint-Exupery. Próżny chce, aby ludzie uznawali go za najmądrzejszego i najpiękniejszego. Był człowiekiem słyszącym tylko pochwały, nie zwracał uwagi na słowa krytyki.
Podsumowując, posiadając pieniądze oraz sławę łatwiej się nam żyje. Nie są to jednak jedyne wartości bez których będziemy naprawdę szczęśliwi. Jednak w moim mniemaniu moje wartości są kluczowe do osiągnięcia każdego sukcesu.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando