Rozwiązujesz dyktando:

Sroga zima

Przyszła surowa zima – w nocy był duży mróz. Od samego rana prószy śnieg, który przykrył śnieżną pierzynką drzewa i krzewy. Lód zmroził rzeki i stawy. Dorośli i dzieci ubierają się ciepło – wszyscy włożyli czapki, rękawiczki, szaliki i różnokolorowe kurtki. Jaś ma zieloną czapkę z żółtym pomponem. Zosia ma szalik w kolorze niebieskim. To dobra pora na ferie zimowe. Dzieci z trzeciej klasy będą zjeżdżać z górki na nartach i sankach. Marzena i Hania lubią ślizgać się na łyżwach na lodowisku i rzucać śnieżkami. Grześ wybiera się na kulig do leśniczówki dziadka. Chłopcy będą też grać w hokeja na lodowisku. Kasia i jej koleżanki ulepią bałwana. Będzie miał oczy z węgielków, a nos z marchewki. Dzieci wesoło spędzą czas na zabawach zimowych i będą podziwiać wymalowane przez mróz na oknach domów obrazy.
Zwierzęta nie mają ciepłych mieszkań. One żyją w lasach. Często nie mają co jeść. Grześ i jego koleżanki są dyżurnymi w ptasiej stołówce. Mają przygotowane przysmaki dla ptaków. Gdy przyfruwają zgłodniałe wróbelki, znajdują ziarna zboża. Sikorki będą cieszyć się słoninką. Michalina i Hania też dokarmiają sarny i zające. Zanoszą do paśników siano, kapustę i marchew. Dzieci dbają o zwierzęta zimą.
W zimie wcześnie robi się ciemno, jest krótki dzień. Podczas długich wieczorów dzieci chętnie słuchają opowiadań czytanych im przez dziadka. Grają też z rodzicami w gry planszowe, szachy i warcaby. Czasami, ale dosyć rzadko, grają w gry komputerowe.
Zmęczeni zabawami na świeżym powietrzu wcześnie kładą się do łóżek. Przed snem często słuchają bajek. Dzięki temu śpią spokojnie i rankiem budzą się wypoczęci i gotowi do zabawy.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando