Rozwiązujesz dyktando:

Opowieść Mędrca

Pierwszy mędrzec opowiedział królowi historię o plemieniu Indian, którzy nazywali się Siuksami.
Czerwonoskórzy polowali na zwierzęta i robili z nich ubrania, ale małemu Siuksowi imieniem Duża Chmura się to nie podobało, ponieważ bardzo lubił zwierzęta oraz miał niezwykły dar – mógł rozmawiać ze zwierzętami. Ten dar otrzymał od Odważnego Orła. W dzień jeździł na swoim koniu – Małym Piorunie i pomagał różnym zwierzętom.
Pewnego dnia Duża Chmura ze swoim koniem jechali przez kanion i spotkali pumę, która rzuciła się na nich, ponieważ wtargnęli na jej teren. Mały Piorun odepchnął zwierzę kopytami dzięki czemu puma nie rozszarpała Siuksa. Chłopak odezwał się do pumy: „Witaj pumo nie chcemy Ci zrobić krzywdy, jedziemy tylko po zioła.”, ale puma odpowiedziała, że przepuści ich tylko jak dadzą jej coś do jedzenia, ponieważ jest bardzo głodna. Duża Chmura miał w swojej torbie tylko mięso na podróż, ale zdecydował, że odda pumie swój posiłek. Puma zajęła się zjadaniem otrzymanego pożywienia, a chłopak z koniem szybko się oddalili.
Po powrocie Duża Chmura dał swojej mamie garść ziół, których potrzebowała i poszedł zjeść posiłek. Później poszedł podziękować swojemu koniowi za to, że uratował mu życie. Koń odpowiedział: „Ech tam, drobiazg. Każdy koń by tak zrobił na moim miejscu.” „I tak Ci dziękuję.” odpowiedział Duża Chmura. Po podziękowaniach i powiedzeniu sobie nawzajem: „Dobranoc” chłopak i jego koń poszli spać i wiedzieli już, że każdy z nich może liczyć na pomoc drugiego. Skończył opowieść mędrzec, ale po królu nie było wcale widać, że jest zaskoczony lub zdziwiony opowieścią pierwszego mędrca. Ten się zasmucił, bo już wiedział, że król każe go ściąć, ale ku zdziwieniu jego samego i współtowarzyszy król rzekł, że nie zetnie jego ani pozostałych mędrców, jak któryś z pozostałych dwóch opowie mu historię, która go zaskoczy, zdziwi lub zmusi do przemyśleń. I tak kolejny mędrzec podjął się ratowania swojego życia i jeszcze dwóch mędrców.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando