Rozwiązujesz dyktando:

Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej 2022

Niejednokrotnie każdy z nas snuł refleksję nad rolą szkoły w naszym życiu, wartością merytoryczną pobieranych w niej nauk i tym, jak za jej sprawą kształtuje się przyszłość młodych pokoleń. 

Przeważająca liczba osób, które zakończyły już swoją przygodę z edukacją, ma do niej stosunek ambiwalentny. Szkoła podstawowa to czas pierwszych przyjaźni, wykonywania pierwszych poważnych obowiązków, takich jak poranne wstawanie, odrabianie prac domowych, nauka odpowiedzialności i punktualności. Nauka w szkole przypomina raczej zabawę niż uciążliwe i męczące kształcenie. Im jednak stajemy się starsi, tym trudniejsze zadania stawiają przed nami belfrzy. Na zajęciach z matematyki pojawiają się przerażające ułamki, równania, trzeba opanować związki trygonometryczne takie jak cosinus czy cotangens, poza tym czeka nas nauka pierwiastków chemicznych, rozróżnianie symboli potrzebnych do rozwiązywania zadań na fizyce. Jeśli chodzi o przedmioty humanistyczne, program kształcenia także staje się coraz bardziej złożony. Bardziej zgryźliwi i uszczypliwi powiedzą, że historia to tylko wkuwanie dat, a język polski – pisanie niepotrzebnych nikomu esejów i czytanie starych, nudnych książek. 

Czy rzeczywistość naprawdę jest tak przerażająca? Niektórzy zarzucają nauczycielom, że wymagają wiele od uczniów, a jednocześnie przedstawiają kluczowe zagadnienia pobieżnie, przez co uczniowie muszą później sami przygotowywać się do kartkówek, klasówek, sprawdzianów i egzaminów. 

Należy jednak pamiętać także o drugiej stronie medalu. Szkoła i nauka nie będą przyjemne, jeśli uczniowie nie wykażą się chęcią do przyswajania wiedzy. Każdy może odnaleźć w murach szkoły coś inspirującego, poszerzającego horyzonty. Dla jednych będą to lekcje plastyki, dla innych lekcje biologii, a jeszcze dla kogoś innego dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego. Najgorszym, co możemy zrobić, to z góry założyć, że szkoła jest uosobieniem nerwów, strachu, zmęczenia i nudy. By ułatwić sobie życie i uprzyjemnić czas spędzany w placówce edukacyjnej, należałoby szukać pozytywów w każdym jej aspekcie. Nawet nielubiany przedmiot może przynajmniej troszeczkę przykuć naszą uwagę, naprawdę. 

Przyjazną i ciepłą atmosferę w szkole kształtują wspólnie dydaktycy i wychowankowie. Konwersacja i dbałość o potrzeby drugiej strony mogą przynieść niewyobrażalne wręcz skutki! A szkoła, choć dla wielu to niemożliwe i wręcz niesłychane, może stać się dla niejednego dziecka drugim domem i bezpieczną przystanią.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando