Rozwiązujesz dyktando:

12 zdań

1.W morzu zielonych liści dżungla sprawiała wrażenie bezkresnej.
2.Ulica prostopadła do morza prowadziła wprost do urokliwego, nadbrzeżnego bulwaru, pełnego miniaturowych kawiarenek i restauracji.
3.Adiutant bosmana zgłosił kapitanowi, że niewielki fragment szóstego żagla na rufie uległ uszkodzeniu.
4.Teoria heliocentryczna ogłoszona przez Mikołaja Kopernika zrewolucjonizowała poglądy ówczesnych naukowców.
5.Epidemie dżumy (w XIV wieku) i cholery (w XIX wieku) przyczyniły się do znacznej redukcji populacji obywateli różnych państw Europy. Obydwie choroby rozprzestrzeniały się bardzo szybko i ochrona przez nimi wymagała m.in. na zachowaniu szczególnej higieny.
6.Odpruwający się brzeżek spódnicy spowodował, ze kobieta w nią ubrana wyglądała niezbyt schludnie. Ponieważ nie dysponowała maszyną do szycia, ręcznie przyfastrygowała wystający róg materiału.
7.Południowoeuropejskie lasy pachną rozgrzaną żywicą drzew iglastych i są wypełnione aromatem egzotycznych kwiatów.
8.Reportaż radiowy o popularnych sposobach uszkodzonej rzepki kolanowej zyskał spore zainteresowanie wśród hokeistów i siatkarzy, którzy nierzadko odnoszą tego typu kontuzje.
9.Charakterystyczną cechą ślimaków płucodysznych jest zdolność oddychania powietrzem atmosferycznym. W przeciwieństwie do nich, mięczaki skrzelodyszne wykorzystują tlen zawarty w wodzie. Do tych ostatnich należy np. żyworódka i szczeżuja.
10.Słynna „gżegżółka” i „zazula” – znane przede wszystkim z dyktand – to ludowe nazwy kukułki zwyczajnej. Jest to ptak wędrowny mieszkający w wielu krajach Europy, który podrzuca swoje jaja do gniazd innych.
11.”Bednarz”, „zdun” i kołodziej to nazwy zawodów, które uległy zapomnieniu. W przeszłości byli to rzemieślnicy wykonujący beczki, piece i koła.
12.Jest już wiosna, więc w przydomowym ogródku na grządkach posiałem moje ulubione warzywa: rzodkiewkę, bakłażany, rzepę, buraki czerwone i marchew. Posadziłem też krzaczki porzeczek, jeżyn oraz borówek.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando