Rozwiązujesz dyktando:
List do Ziemi
Śrem 26.03.2020
Droga Ziemio!
Chciałabym Ci bardzo podziękować za to, że jesteś.
Wiele domów ogrzewanych jest piecami. Ludzie palą w nich węglem, drewnem lub olejem. Wszystkie te substancje produkują dwutlenek węgla, który wlatuje do atmosfery. Gorszy węgiel, miał węglowy i drewno, a także śmieci i guma, są źródłem smogu.
Wyrzucamy mnóstwo śmieci, które przedostają się do rzek. Podczas ich rozkładu wydobywa się mnóstwo szkodliwych substancji, zanieczyszczają glebę i wodę. Powstaje wtedy również metan, który wędruje do atmosfery.
Pojazdy wypluwają dwutlenek węgla z rur wydechowych. Dużo z nich jeździ na prąd pozyskiwany ze spalania węgla. Najbardziej trują samoloty.
Wszystkie urządzenia elektryczne działają na prąd. To energia, która dociera do naszych domów. Większość elektrowni spala węgiel i produkuje z niego prąd.
Z kominów takich elektrowni unosi się w górę mnóstwo dwutlenku węgla.
Ludzie produkują mnóstwo plastiku, przez co trafia on do oceanów i rzek. Przyczynia się on do ocieplania klimatu. Powstaje z ropy, której wydobycie wytwarza mnóstwo dwutlenku węgla.
Wielkie firmy mogą zadbać o to, żeby przy produkcji jak najmniej niszczyć środowisko. Mogą zrezygnować z plastikowych opakowań, przerzucić się na energię słoneczną lub wiatrową.
Aktywiści naciskają na rządy i korporacje. Mogą doprowadzić do zatrzymania wycinki lasu albo zamknięcia fabryki. Mówią oni, jak mogą dbać o klimat i naturę.
Rządzący państwami mają największy wpływ na ocieplenie klimatu. Mogą zamykać kopalnie węgla, montować panele słoneczne i zakazać produkowania ogromnej ilości plastiku. Mogą też organizować recykling śmieci i ochronić lasy przed wycinką.
Wszyscy się przemieszczamy, więc możemy wybrać środek transportu, który produkuje jak najmniej dwutlenku węgla. Warto wybrać pociąg zamiast samolotu,
a do szkoły pojechać rowerem.
Pozdrawiam cię
Nina Kobierska