Rozwiązujesz dyktando:

Pieskie życie1

Otóż, naukowo udowodniono, że psy prawdopodobnie pochodzą od euroazjatyckich wilków, od których oddzieliły się około sto dwadzieścia pięć tysięcy lat temu. Tak powstawały pierwsze rasy psów, dziś tych ras jest ponad 500. Psy udomowione zostały dopiero około 20 tysięcy lat temu przez myśliwych z Syberii. Jednak mimo tego udomowienia niektóre psy do dziś zachowały swoje pierwotne instynkty, np. to, że wyją do księżyca .Natomiast najstarszą pozostałością psa domowego na terenie Polski, jest czaszka odkryta w okolicach Sandomierza, datowana na ok. 4 tysiące lat p.n.e.
Ale to głównie nie dzięki czaszkom identyfikuje się psy, tylko dzięki ich nosom. Odcisk nosa psa jest równoznaczny z odciskiem palca u człowieka.
Nos pełni także inną, bardzo ważną funkcję u psa, otóż jest on jest tysiąc razy bardziej czuły na zapachy niż nos człowieka. Mówi się, także, że jego długość oraz kształt pyska może sugerować jak długo zwierzę pożyje. Zwykle psy z pociągłym pyskiem żyją dłużej, a psy z krótkim i płaskim nosem / pyskiem, jak buldogi, żyją krócej.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando