Rozwiązujesz dyktando:

Wiosna, lato, jesień, zima

W Polsce mamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę.
Na wiosnę wszystko budzi się do życia. Słońce mocniej przygrzewa, pojawiają się przebiśniegi, krokusy i żółte żonkile. Drzewa wypuszczają pączki i wszystko się zieleni. Wiosenna mżawka zrasza świeżą trawę, może pojawić się również pierwsza burza. Po niebie latają jaskółki, w lesie kukają kukułki, a ptaki wesoło śpiewają i budują gniazda w konarach drzew.
Lato to czas wypoczynku. Dzieci bawią się na świeżym powietrzu, jeżdżą na rowerach i hulajnogach. Gdy jest upał lubią kąpać się w morzu, rzece lub jeziorze. W sadach dojrzewają jabłonie i grusze. Złocą się łany zbóż, a nad łąkami latają malutkie, różnokolorowe motyle.
Na jesień z drzew spadają żółte liście. W parkach dzieci zbierają żołędzie, a jarzębina się czerwieni. Chmury coraz częściej przykrywają słońce i często pada z nich deszcz. W lasach rosną grzyby, a bociany, żurawie i jaskółki odlatują do ciepłych krajów.
Zimą przyroda zasypia w długi sen. Jest mróz i pada śnieg, który białym puchem przykrywa pola oraz lasy. Dzieci lepią bałwany, rzucają się śnieżkami, jeżdżą na łyżwach, nartach i sankach. W grudniu wyczekują Świąt Bożego Narodzenia, choinki i prezentów. Jednak o tej porze roku muszą również pamiętać o dokarmianiu leśnych zwierząt i ptaków.

Zaloguj się, aby rozwiązać dyktando